Dowiedz się, jak poprawnie analizować dane w e-commerce [webinar] →

Tik Tok w eCommerce, jak go wykorzystać?

/

/

Tik Tok w eCommerce, jak go wykorzystać?

Dziś wiemy, że media społecznościowe stały się kluczowym elementem strategii marketingowej dla większości marek. W erze cyfrowej, gdzie uwaga użytkownika jest cenniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, platformy, takie jak TikTok, stają się miejscem, gdzie można nie tylko budować świadomość marki, ale także prowadzić efektywne kampanie sprzedażowe. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego TikTok stał się tak potężnym narzędziem w świecie e-commerce? Kluczem jest jego unikalny format i zdolność do angażowania młodszych osób w sposób, jakiego inne platformy nie są w stanie zaoferować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego TikTok stał się nieodzownym elementem strategii marketingowej dla e-commerce?   
  • jak tworzyć angażujące treści na TikToku, które przyciągną uwagę i zainteresowanie potencjalnych klientów?   
  • jak wykorzystać narzędzia e-commerce dostępne na TikToku, aby skutecznie konwertować zainteresowanie na sprzedaż?

Dlaczego Twój E-commerce powinien być na TikToku?

Ogromna i ciągle rosnąca baza użytkowników

Rozważając obecność swojego e-commerce na TikToku, pierwszym i być może najbardziej przekonującym argumentem jest ogromna baza użytkowników, która nieustannie rośnie. Z 10,6 milionami aktywnych użytkowników tylko w Polsce oraz imponującą 150-milionową społecznością w całej Europie1, TikTok jawi się jako niezwykle dynamiczna platforma z szerokim zasięgiem.  

Jest to szansa, by dotrzeć do potężnej rzeszy potencjalnych klientów, której nie można ignorować. Z prognoz wynika, że jeżeli TikTok będzie kontynuować swój rozwój w obecnym tempie, możliwe jest, że jego baza użytkowników przewyższy Facebooka do roku 2026.2 Tym samym, marki, które już teraz zakorzenią swoją obecność na TikToku, mają szansę zbudować silną pozycję przed swoją konkurencją. 

tiktok w eCommerce statystyki

Dotrzyj do młodej grupy odbiorców

TikTok to aplikacja, która skradła serca Gen Z i młodszych milenialsów. Ta grupa demograficzna nie tylko aktywnie poszukuje na TikToku zabawnych i kreatywnych filmów, ale również wykorzystuje go jako platformę do podejmowania decyzji zakupowych i odkrywania trendów.  

Dla nich TikTok ewoluuje w pierwszorzędne źródło informacji, zyskując przewagę nad tradycyjnymi wyszukiwarkami dzięki szybkim, wizualnym i zwięzłym treściom. W dobie tego dynamicznego przesunięcia w preferencjach konsumenckich, marki mają niepowtarzalną szansę, by zbudować relacje z młodą, lojalną publicznością, która ceni autentyczność i innowacyjność. Zignorowanie obecności na TikToku to zatem pomijanie kluczowego kanału komunikacji z młodą grupą klientów. 

Zbuduj relacje

Zaangażowanie użytkowników TikToka jest imponujące i przekłada się na konkretne liczby: średnio użytkownik spędza w aplikacji 850 minut miesięcznie, a aż 90% z nich loguje się codziennie3. Taka aktywność daje możliwość tworzenia bardziej złożonych i trwałych więzi z odbiorcami. Wysokie zaangażowanie użytkowników na TikToku jest napędzane przez algorytm, co sprawia, że nie ograniczają się oni do pasywnego konsumowania mediów — są aktywni, reagują komentarzami, udostępnieniami, a także poprzez tworzenie własnych odpowiedzi na trendy. Umożliwia tworzenie społeczności wokół marki poprzez interakcje i wspólne tworzenie treści z użytkownikami. Społeczność zaangażowana w treści marki może stać się potężnym narzędziem e-commerce, przekształcającym obserwujących w lojalnych klientów.

tik tok w ecommerce - statystyki

Wykorzystuj trendy

TikTok to miejsce, gdzie filmiki pokazujące użytkowanie produktów czy szczere polecenia mogą błyskawicznie zamienić oglądających w klientów. Na tej platformie, treści mogą stać się niesamowicie popularne niemal z dnia na dzień, co powoduje natychmiastowy wzrost zainteresowania produktami. Dla marek e-commerce TikTok jest narzędziem do ekspresowego reagowania na szybko zmieniające się trendy i preferencje. Prostota w tworzeniu i dzieleniu się treściami umożliwia firmom zachowanie aktualności ich oferty i skorzystanie z nagłego wzrostu popularności określonych produktów lub idei. 

Jak tworzyć skuteczne treści na TikToka?

Skuteczna kreacja na TikToku wymaga zrozumienia unikalnych cech tej platformy, a także kreatywności i elastyczności w podejściu do treści. Poznaj 6 kluczowych punktów skutecznych kreacji na TikToku

1. Autentyczność ponad wszystko

TikTok to platforma, na której króluje autentyczność. Użytkownicy oczekują treści, które są prawdziwe, nieprzefiltrowane i relatywne. W kontekście eCommerce oznacza to pokazywanie produktów w rzeczywistym życiu, bez przesady i niepotrzebnego “glamour”. Pokazanie produktu w akcji, w prawdziwym użyciu, może być znacznie bardziej przekonujące niż wyszukane reklamy. Jak komunikuje TikTok “Don’t make ads, make TikToks”. 

www.tiktok.com

2. Zrozumienie i wykorzystanie trendów — Creative Center

TikTok tętni życiem dzięki swoim trendom i wyzwaniom. Marki powinny być na bieżąco z tym, co aktualnie jest popularne na platformie i starać się włączyć te elementy do swoich kreacji. Nie chodzi tylko o naśladowanie, ale o inteligentne wykorzystanie trendów w sposób, który jest naturalny dla marki i jej produktów. W śledzeniu trendów warto wykorzystać Creativ Center, gdzie sprawdzisz, które hashtagi, muzyka, twórcy i materiały są obecnie najpopularniejsze.  

www.tiktok.com

W sekcji Top Ads możesz również sprawdzić, jakie reklamy są wyświetlane w konkretnej branży.  

www.tiktok.com

3. Pierwsze sekundy są kluczowe

Najważniejszy jest pierwszy moment — musisz błyskawicznie wzbudzić zainteresowanie. Jak? Wykorzystaj mocny wizualny haczyk, niespodziewane wejście lub pytanie, które wywoła ciekawość i zachęci do dalszego oglądania. 

4. Krótko i na temat

Skoncentruj się na przesłaniu, które jest klarowne i łatwe do zapamiętania. W czasach kiedy uwaga jest walutą, twoja reklama powinna być skondensowanym przekazem, który nie przynudza, ale intryguje. 

5. Muzyka i napisy

Muzyka to dusza TikToka – wybieraj utwory, które są trendy i pasują do Twojego przekazu. Napisy są równie ważne; nawet jeśli Twoja reklama jest oglądana na mute, to napisy przekażą potrzebne informacje. 

6. Pokaż, nie odpowiadaj

Wykorzystaj moc wizualną TikToka, by pokazać, jak produkt działa i jakie rozwiązuje problemy. Demonstracja w użyciu jest często bardziej przekonująca niż słowa opisujące funkcje produktu. 

tiktok - reklama
Przykład reklamy na TikToku, spełniającej punkty od 3 do 6.

Sprzedaż na TikToku - rozwiązania dla eCommerce’ów

Wykorzystanie potencjału TikToka w strategii eCommerce to nie tylko kwestia tworzenia angażujących kreacji, ale również implementacji konkretnych rozwiązań, które platforma oferuje dla firm. Oto kilka kluczowych elementów, które marki eCommerce powinny wziąć pod uwagę: 

1. TikTok Ads

Reklamy na TikToku to potężne narzędzie dla eCommerce, pozwalające na dotarcie do szerokiej, zaangażowanej publiczności. Wykorzystanie krótkich, kreatywnych wideo, które w naturalny sposób wpisują się w estetykę platformy, może zwiększyć rozpoznawalność marki, zaangażowanie i konwersje. TikTok oferuje również zaawansowane możliwości targetowania, takie jak demografia, zainteresowania i zachowania użytkowników, co pozwala na dostosowanie reklam do konkretnych grup odbiorców. Koniecznie wykorzystaj te innowacyjne funkcje dostępne na platformie TikTok. 

Jakie wyniki można uzyskać na TikToku?  

tiktok-kampania

W październiku dla jednego z naszych klientów prowadziliśmy kampanię sprzedażową na TikToku. Wydaliśmy 3512, 47 zł osiągając ROAS na poziomie 7,83.   

2. Stwórz reklamy produktowe

Tiktok wprowadził format reklamowy dedykowany eCommerce — reklamy produktowe wideo. Oferuje on reklamodawcom możliwość promowania pojedynczych artykułów lub całych kolekcji za pomocą angażujących wizualnie treści, które skuteczniej przyciągają uwagę odbiorców. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy zaimportować katalog produktów bezpośrednio do panelu konta biznesowego na TikToku.  

*Aktualnie, funkcja ta jest jeszcze w fazie beta i może nie być dostępna na wszystkich kontach. 

Przykład reklamy na TikToku

3. Współpraca z Twórcami

Influencerzy i twórcy TikToka mogą być kluczowymi sojusznikami w promocji produktów eCommerce. Ich zdolność do tworzenia angażujących treści, które naturalnie rezonują z ich publicznością, jest nieoceniona. Kreacje powinny wynikać z autentycznej współpracy, gdzie twórca naprawdę lubi i używa produktu, a nie tylko płatnej reklamy. 

Współpraca z Twórcami na TikToku
Współpraca z Twórcami na TikToku

4. Analizuj wyniki

Korzystając z danych i analityki TikToka, marki mogą monitorować wydajność swoich treści, zrozumieć, jakie treści najlepiej rezonują z ich publicznością, i dostosowywać strategię w czasie rzeczywistym, aby optymalizować wyniki. To kluczowe dla prowadzenia skutecznych działań reklamowych.

TikTok w eCommerce już dziś!

TikTok stanowi kluczowe narzędzie w strategii e-commerce, oferując unikalne możliwości dla sprzedaży online. Dzięki ogromnej bazie użytkowników, szczególnie wśród młodszych grup demograficznych, marki mają dostęp do szerokiej i aktywnej publiczności. Aby skutecznie wykorzystać tę platformę, niezbędne jest tworzenie autentycznych i angażujących treści, które odpowiadają na aktualne trendy i potrzeby odbiorców. Wykorzystanie możliwości reklamowych, oferowanych przez TikTok Ads pozwala na efektywne docieranie do potencjalnych klientów i konwertowania zainteresowania na sprzedaż. Współpraca z popularnymi twórcami TikTok może dodatkowo wzmacniać autentyczność i zasięg kampanii. Analiza wyników i dostosowanie strategii na podstawie uzyskanych danych jest kluczem do osiągnięcia założonych celów.

W obliczu rosnącej popularności TikToka, ignorowanie tej platformy w strategii e-commerce oznacza utratę potencjalnie ogromnego rynku i możliwości budowania trwałych relacji z klientami.

 

Autor: Weronika Kornek

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.