Skuteczna strategia digitalowa, która podwoi Twój przychód [warsztat] →

Rozwój e-commerce w branży beauty: trendy, wyzwania i perspektywy

/

/

Rozwój e-commerce w branży beauty: trendy, wyzwania i perspektywy

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny wzrost w e-commerce. Branża beauty to potwierdza, dając wiele nowych możliwości zarówno dla konsumentów, jak i producentów kosmetyków. Przyjrzyjmy się głębiej, jakie czynniki przyczyniły się do tego rozwoju, spójrzmy na trendy kształtujące tę branżę. Sprawdźmy, jakie wyzwania stoją przed nią oraz które perspektywy rozwoju w przyszłości otworzą się przed e-commerce w sektorze beauty.

Trendy w e-commerce w branży beauty

Personalizacja doświadczenia zakupowego w e-commerce w branży beauty

Personalizacja doświadczenia zakupowego stała się kluczowym elementem strategii e-commerce w branży beauty, mającym na celu lepsze zrozumienie i zaspokojenie indywidualnych potrzeb klientów. Ten trend jest wspierany przez rozwój technologii, które umożliwiają zbieranie i analizowanie danych oraz dostarczają narzędzia do personalizacji oferty produktowej i komunikacji z klientami.

Dlaczego personalizacja jest ważna?

Badania przeprowadzone przez firmę Accenture wskazują, że aż 91% konsumentów zgodziło się, że są bardziej skłonni do zakupu od firm, które oferują im dopasowane oferty i rekomendacje. To potwierdza, że personalizacja już od kilku lat ma kluczowe znaczenie dla budowania lojalności klientów i zwiększania konwersji w e-commerce.

Jakie narzędzia i strategie są warte wykorzystania w personalizacji?

1.  Analiza danych zakupowych i zachowań klientów:

Narzędzia analityczne pozwalają zbierać i analizować dane zakupowe oraz zachowania klientów. Dzięki temu można lepiej zrozumieć preferencje, nawyki zakupowe i potrzeby indywidualnych klientów.

2. Personalizowane rekomendacje produktowe:

Na podstawie analizy danych firmy mogą dostarczać klientom personalizowane rekomendacje produktowe, sugerując im produkty, które mogą ich zainteresować na podstawie ich dotychczasowych zakupów lub przeglądanych produktów.

3. Indywidualne oferty i promocje:

Personalizacja pozwala również na tworzenie indywidualnych ofert i promocji, które są dopasowane do preferencji i potrzeb konkretnych klientów. To może obejmować np. oferty urodzinowe, programy lojalnościowe czy ekskluzywne promocje dla stałych klientów.

4. Personalizowane treści i komunikacja:

Sklepy internetowe w branży beauty mogą dostarczać klientom spersonalizowane treści marketingowe i komunikację, uwzględniając ich preferencje i etap ścieżki zakupowej, na której się znajdują. To może być np. wysyłka newsletterów z treściami dostosowanymi do zainteresowań klienta czy personalizowane powiadomienia o nowościach i promocjach.

Przykłady polskich marek wykorzystujących personalizację w e-commerce:

Inglot – znana polska marka kosmetyków kolorowych wykorzystuje spersonalizowane rekomendacje produktowe na swojej stronie internetowej, sugerując klientom produkty, które mogą być dla nich interesujące na podstawie ich preferencji kolorystycznych i dotychczasowych zakupów.
Ziaja – polska marka produkująca farmaceutyki oraz wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Oferuje program lojalnościowy, w ramach którego klienci mają dostęp do indywidualnych ofert i promocji, a także ekskluzywnych nagród za dokonywanie zakupów.

KOMENTARZ EKSPERTA

Personalizacja doświadczenia zakupowego to kluczowy trend w e-commerce w branży beauty, który umożliwia firmom lepsze zrozumienie i obsługę indywidualnych potrzeb klientów. Wykorzystując zaawansowane narzędzia analityczne i strategie personalizacji, firmy mogą zwiększyć lojalność klientów, zwiększyć konwersje i maksymalizować wartość życia klienta. Dlatego warto inwestować w rozwój personalizowanych strategii e-commerce, aby być konkurencyjnym na rynku beauty.

Paweł Pałka, Co-Owner, Digital Strategy Advisor, adcookie

Czynniki przyczyniające się do wzrostu e-commerce w branży beauty

Wzrost e-commerce w branży beauty jest wynikiem szeregu czynników, które zmieniają sposób, w jaki konsumenci nabywają kosmetyki i produkty do pielęgnacji. Sprawdźmy, które z nich przyczyniają się do rozwoju, oczywiście uwzględniając dane, dane, aktualne rynkowe badania oraz przykłady ciekawych polskich marek.

1. Pandemia COVID-19

Do pandemii COVID-19 już w szerokim dyskursie staramy się nie wracać. Ale nie możemy pominąć faktu, że wydarzenia z 2020 roku znacząco przyspieszyły wzrost e-commerce w branży beauty. Lockdowny i ograniczenia związane z pandemią zmusiły konsumentów do szukania alternatywnych sposobów zakupów, zwiększając tym samym popyt na kosmetyki online. Badania przeprowadzone przez McKinsey wskazują, że pandemia spowodowała wzrost o 30% w zakresie zakupów online kosmetyków w 2020 roku.

2.  Szeroki dostęp do Internetu

Rosnący dostęp do Internetu, zwłaszcza wśród młodszych grup wiekowych, przyczynił się do zwiększenia liczby klientów dokonujących zakupów online. Według raportu GUS “Informacja o stanie e-usług i e-handlu w Polsce” z 2023 roku, ponad 80% populacji Polski korzysta z Internetu, co stanowi ogromny potencjał dla rozwoju e-commerce.

3. Wygoda i wybór

Klienci cenią sobie wygodę zakupów online oraz szeroki wybór dostępnych produktów. W e-commerce mogą łatwo porównywać ceny i cechy produktów, a także mieć dostęp do produktów niedostępnych w lokalnych sklepach. Według raportu Statista, ponad 60% konsumentów w Polsce preferuje zakupy online ze względu na wygodę i szeroki wybór.

4.  Rozwój infrastruktury logistycznej

Rozwój infrastruktury logistycznej, w tym szybkich i niezawodnych dostaw, a także różnorodność opcji płatności online, przyczyniły się do wzrostu zaufania klientów do zakupów online. Firmy kurierskie w Polsce stale rozwijają swoje usługi, oferując coraz szybsze i bardziej efektywne dostawy, co sprzyja rozwojowi e-commerce.

Przykłady polskich marek beauty wykorzystujących e-commerce:

Dermacol – to polska marka kosmetyków, która oferuje swoje produkty zarówno w tradycyjnych sklepach, jak i w sklepie internetowym. W kontekście wykorzystania e-commerce markę wyróżnia:

 • Profesjonalna linia makijażowa, w szczególności ich słynny podkład Dermacol Make-up Cover, który jest uznawany za jeden z najbardziej kryjących podkładów na rynku. Unikalna formuła tego produktu oraz jego skuteczność sprawiają, że jest to jedna z głównych atrakcji marki Dermacol w e-commerce.
 • Dermacol ma bogatą historię sięgającą lat 60. XX wieku, kiedy to stworzono swoje pierwsze produkty, w tym legendarny podkład Make-up Cover, który szybko zdobył uznanie na całym świecie.
 • Dermacol stale rozwija swoje produkty, starając się wprowadzać innowacje w dziedzinie pielęgnacji skóry i makijażu. Ich produkty często skupiają się na rozwiązywaniu konkretnych problemów skórnych. To podejście do produktów i składników przyciąga klientów online poszukujących nowoczesnych i skutecznych rozwiązań pielęgnacyjnych.
 • Dermacol często współpracuje z profesjonalistami z branży urody, w tym makijażystami i dermatologami, aby promować swoje produkty i udostępniać eksperckie porady klientom online.

 

Eveline Cosmetics – polska marka, która skutecznie wykorzystuje e-commerce do sprzedaży swoich produktów. Firma oferuje bogaty wybór kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, które są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Markę szczególnie wyróżnia:

 • Eveline Cosmetics inwestuje znaczne zasoby w badania i rozwój skuteczności i bezpieczeństwa produktów.
 • Szeroka dostępność w międzynarodowym e-commerce, dzięki czemu ich produkty są dostępne w wielu krajach na całym świecie. To sprawia, że marka jest bardziej dostępna dla różnych grup klientów online z różnych regionów.
 • Silna reputacja w dziedzinie pielęgnacji skóry i włosów. Ich zaufana reputacja przyciąga uwagę klientów online poszukujących profesjonalnych rozwiązań pielęgnacyjnych.
 • Wsparcie dla lokalnych społeczności poprzez różne inicjatywy, takie jak konkursy, kampanie charytatywne, udział w lokalnych wydarzeniach czy organizowanie konkursów dla swoich klientów.
 • Dbałość o środowisko naturalne poprzez stosowanie ekologicznych opakowań i składników w swoich produktach. To podejście przedstawia ich jako ekologiczną i odpowiedzialną markę.

 

Jak widzisz wzrost e-commerce w branży beauty jest rezultatem kombinacji różnych czynników, takich jak pandemia COVID-19, szeroki dostęp do Internetu, wygoda zakupów online i rozwój infrastruktury logistycznej. Polskie marki beauty coraz częściej wykorzystują e-commerce jako skuteczny kanał sprzedaży, co pozwala im dotrzeć do szerszego grona klientów i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. W świetle tych trendów, e-commerce pozostaje kluczowym obszarem rozwoju dla branży beauty w Polsce.

Wyzwania związane z e-commerce w branży beauty

Mimo dynamicznego wzrostu e-commerce w branży beauty istnieje szereg wyzwań, które firmy muszą przezwyciężyć, aby skutecznie funkcjonować i rozwijać swoją działalność online. Omówię więc główne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć sklepy internetowe w branży beauty w Polsce oraz przedstawię przykłady polskich marek, które skutecznie radzą sobie z tymi problemami.

1. Konkurencja

Jednym z głównych wyzwań dla firm beauty w e-commerce jest silna konkurencja na rynku. Z każdym rokiem przybywa nowych marek i sklepów online, co utrudnia zdobycie uwagi i lojalności klientów. Badania przeprowadzone przez Gemius wskazują, że ponad 70% konsumentów w Polsce dokonuje zakupów online kosmetyków z co najmniej dwóch różnych sklepów internetowych.

2. Autentyczność produktów

W e-commerce branży beauty często pojawia się problem podróbek i fałszywych produktów, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów. Badania przeprowadzone przez KPMG wykazały, że aż 32% konsumentów w Polsce obawia się kupowania kosmetyków online ze względu na ryzyko zakupu podróbek.

Oceanic S.A., producent polskich kosmetyków naturalnych, aktywnie działa na rzecz walki z podróbkami swoich produktów online. Firma prowadzi kampanie edukacyjne i informacyjne, ostrzegając klientów przed ryzykiem zakupu fałszywych produktów i zachęcając do zakupów w autoryzowanych sklepach internetowych.

3. Oczekiwania klientów

Klienci mają coraz wyższe oczekiwania co do jakości usług i doświadczeń zakupowych online. Chcą szybkich, wygodnych i bezpiecznych zakupów, a także spersonalizowanego podejścia ze strony firm. Według raportu PwC, aż 71% konsumentów w Polsce oczekuje, że firmy będą korzystać z danych klientów do personalizacji ich doświadczenia zakupowego.

Bell Cosmetics, polska marka kosmetyków, dba o spełnienie oczekiwań klientów poprzez oferowanie szybkich dostaw, szerokiej gamy produktów dostosowanych do różnych potrzeb oraz efektywnego wsparcia klienta. Firma aktywnie zbiera opinie klientów i reaguje na ich sugestie, aby stale poprawiać jakość swoich usług.

Teraz już wiesz, że wyzwania związane z e-commerce w branży beauty w Polsce są rzeczywiste i wymagają uwagi ze strony firm działających w tym sektorze. Konkurencja, autentyczność produktów i oczekiwania klientów to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć przedsiębiorstwa, aby osiągnąć sukces w e-commerce. Jednak przy odpowiedniej strategii i podejściu, polskie marki beauty mają szansę przetrwać te wyzwania i rozwijać swoją działalność online.

Perspektywy przyszłościowe e-commerce w branży beauty

Mimo że e-commerce w branży beauty stale się rozwija, przyszłość tego sektora niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości. Przybliżę teraz główne wyzwania oraz potencjalne kierunki rozwoju, a także przedstawię przykłady ciekawych polskich marek, które skutecznie reagują na te zmiany.

1.  Zrównoważony rozwój i ekologia

Eko Beauty, czyli trend na ekologiczne produkty piękności, zyskuje na popularności wśród świadomych konsumentów, którzy poszukują odpowiedzi na ich potrzeby wraz z rozwiązaniem bezpiecznym dla swojego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego.

YourKaya, GLOV są to przykłady polskich marek kosmetyków, koncentrujące się na zrównoważonym rozwoju, oferując produkty oparte na naturalnych składnikach i recykling zużytych produktów. Firmy aktywnie angażują się w ochronę środowiska i działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

YourKaya konsekwentnie stosuje naturalne składniki w swoich produktach kosmetycznych, unikając substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Firma zachęca swoich klientów do oddawania pustych opakowań w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu poprzez oferowanie programów lojalnościowych lub rabatów na kolejne zakupy.

GLOV specjalizuje się w produkcji wielorazowych produktów do demakijażu, które eliminują konieczność stosowania środków chemicznych i jednorazowych wacików, zmniejszając tym samym negatywny wpływ na środowisko. Ponadto, wykorzystane produkty można przekazać GLOV i oni je przerobią na ławki do stref rekreacyjnych.

GLOV podejmuje działania mające na celu minimalizację odpadów w procesie produkcyjnym poprzez optymalizację procesów i wykorzystanie materiałów biodegradowalnych lub nadających się do recyklingu.

Jak osiągnąć wzrost zamówień o 42% z płatnych kanałów sprzedaży? Case study GLOV

2. Innowacyjne technologie w doświadczeniu zakupowym

W przyszłości marki mogą mocniej wykorzystać technologię sztucznej inteligencji do personalizacji oferty produktowej dla klientów. Poprzez analizę danych i preferencji klientów, firmy mogą:

 • oferować spersonalizowane rekomendacje produktowe, poprzez dodanie imię klienta lub wybór odpowiedniego składnika w zależności od potrzeb skóry. To może być realizowane poprzez interaktywne narzędzia na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej,
 • stosowanie chatbotów na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych, które są programowane do odpowiadania na często zadawane pytania klientów, udzielania porad dotyczących pielęgnacji skóry i prowadzenia użytkowników przez proces zakupowy,
 • automatycznie tworzone wideo-tutoriale i poradniki, które są udostępniane na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz w aplikacji mobilnej. Te filmy mogą zawierać instrukcje dotyczące korzystania z produktów, wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry oraz informacje o nowych produktach,
 • pracowanie dostosowanych planów pielęgnacyjnych dla klientów na podstawie analizy danych o ich skórze, nawykach pielęgnacyjnych i preferencjach dotyczących produktów.
 • WAI może być wykorzystane do stworzenia wirtualnych asystentek do pielęgnacji skóry, które będą udzielać porad i odpowiedzi na pytania klientów dotyczące pielęgnacji skóry i stosowanych produktów.

 

3. Wyzwania związane z autentycznością produktów i zaufaniem klientów

Skincare, polska marka kosmetyków do pielęgnacji skóry, aktywnie działa na rzecz zapewnienia autentyczności swoich produktów online. Firma prowadzi kampanie edukacyjne i ostrzega klientów przed ryzykiem zakupu fałszywych produktów, zyskując tym samym zaufanie klientów.

a) Ryzyko zakupu fałszywych produktów online

Jednym z głównych wyzwań jest ryzyko, że klienci mogą nabyć fałszywe produkty podczas zakupów online. Produkty nieautentyczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia klientów i szkodliwe dla reputacji marki.

Rozwiązanie: Skincare podejmuje środki zapobiegawcze, takie jak edukacja klientów na temat identyfikacji autentycznych produktów, ostrzeżenia przed zakupem wątpliwych źródeł oraz ścisła kontrola dystrybucji i sprzedaży produktów.

b) Zaufanie klientów do marki

Klienci mogą być niepewni, czy produkty, które kupują online, są autentyczne, co może prowadzić do utraty zaufania do marki.

Rozwiązanie: Skincare podejmuje działania w celu budowania zaufania klientów poprzez transparentność, uczciwość i skuteczną komunikację. Firma udostępnia informacje na temat swoich produktów, procesów produkcji i kontroli jakości, co pomaga budować zaufanie klientów.

Kieruj się korzyściami

Wykorzystanie technologii do personalizacji doświadczenia zakupowego, zrównoważony rozwój i ekologia, innowacyjne technologie w doświadczeniu zakupowym oraz walka z wyzwaniami związanymi z autentycznością produktów i zaufaniem klientów są kluczowymi kierunkami rozwoju dla polskich marek beauty. Działania podejmowane w tych obszarach mogą przynieść znaczące korzyści, w tym zwiększenie konwersji, lojalności klientów i pozycji na rynku.

E-commerce w branży beauty nadal będzie dynamicznie rozwijać się, zwłaszcza w kontekście dalszego postępu technologicznego i zmieniających się preferencji konsumentów. Przewiduje się dalszy wzrost popularności platform sprzedaży online oraz rozwój nowych technologii wspierających personalizację doświadczenia zakupowego.

W związku z tym polskie marki beauty mają szansę wykorzystać rosnące możliwości e-commerce, oferując innowacyjne produkty, dostosowane do zmieniających się potrzeb konsumentów i wykorzystując narzędzia marketingowe, takie jak media społecznościowe czy aplikacje mobilne, aby dotrzeć do swojej docelowej grupy klientów.

Pamiętajmy, że to nie tylko szansa dla producentów na zwiększenie sprzedaży, ale również możliwość dla klientów na łatwiejszy dostęp do wysokiej jakości kosmetyków oraz personalizowane doświadczenia zakupowe. Warto więc śledzić najnowsze trendy i inwestować w rozwój swojej obecności online, aby być konkurencyjnym na rynku beauty.

Autor: Alina Lysychkina

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.