Skuteczna strategia digitalowa, która podwoi Twój przychód [warsztat] →

Content marketing w e-commerce

/

/

Content marketing w e-commerce

Sprzedaż internetowa rozwija się w zastraszająco szybkim tempie, dlatego nikogo nie dziwi już fakt, że aby sklep internetowy przynosił, jak największe zyski, potrzebna jest skuteczna strategia marketingowa. Warto jednak przy planowaniu takich działań nie zapominać o uwzględnieniu content marketingu, który jest jednym z kluczowych narzędzi w przyciąganiu uwagi, a także budowaniu trwałych relacji z klientami. W poniższym artykule wyjaśnię rolę content marketingu w świecie e-commerce oraz przeanalizuję korzyści z nim związane.

Jaka jest rola content marketingu w e-commerce?

Działania content marketingowe przede wszystkim pomagają w generowaniu ruchu na stronie, a jeśli do tego są dobrze rozplanowane, budują zaufanie odbiorców oraz autorytet marki. To niezwykle istotne, szczególnie gdy mamy dość sporą konkurencję i chcemy się wyróżnić na jej tle. Warto pamiętać, że współczesny konsument oczekuje od sklepów internetowych czegoś więcej niż możliwości dokonania zakupów, dlatego należy tworzyć wartościową treść, która nie tylko będzie pełnić funkcję informacyjną (np. o produktach, usługach oraz marce i jej filozofii), ale także pomoże w rozwiązywaniu dylematów zakupowych, angażowaniu oraz dostarczaniu inspiracji dla odbiorców.

 • 60% osób zanim kupuje produkt czyta artykuły i treści na jego temat (żródło Demand Metric)
 • Według raportu DemandGen Report 70% klientów woli poznawać produkt poprzez treści, a nie poprzez tradycyjne metody reklamowe.


Kluczowy jest tutaj fakt, że klienci są bardziej skłonni zaufać sklepom, które przekazują wartościowe dla nich informacje i udostępniają u siebie treści odpowiadające na ich pytania. Co, w późniejszym etapie może z kolei przekładać się na większą skłonność do zakupów, zwłaszcza w przypadku produktów, które wymagają rozważenia przed finalną decyzją kupna. Ponadto, umiejętnie wdrażane działania contentowe sprawiają, że marka zyskuje swoją indywidualną twarz, a przestaje być jedną z wielu podobnych firm.

 • Jak wynika z badań, content marketing generuje o 67% więcej potencjalnych klientów niż tradycyjne metody marketingu i poprawia rankingi w wyszukiwarkach, co prowadzi do zwiększenia ruchu, sprzedaży oraz ROI. (żródło: żródło Demand Metric)
 • Specjaliści marketingu B2C ankietowani przez CMI przyznali, że trzy najważniejsze cele, które content marketing pomaga im osiągnąć, to budowanie świadomości marki, budowanie zaufania i edukacja grupy docelowej.

Tworzenie treści wartościowych dla klientów

Treści na stronie internetowej, czy to na kartach produktu, czy w innych sekcjach powinny nie tylko dostarczać informacji na temat oferty, ale również wzbogacać doświadczenie zakupowe użytkowników. Aby zrozumieć, co będzie wartościowe dla konsumentów i co warto wykorzystać, należy zdobyć wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań grupy docelowej. W tym aspekcie podstawą jest analityka danych, która pozwala sprawdzić, co interesuje klientów, jakie pytania zadają sobie podczas zakupów oraz z jakimi problemami się mierzą. Najprościej wykorzystać do tego zasoby drzemiące w Google Analytics, Google Search Consol lub np. Senuto, gdzie mamy dostęp do szeregu przydatnych, a czasem i zaskakujących danych na temat danego sklepu, konkurencji oraz całego rynku. Na tej podstawie można już dostosować treści do konkretnych wymogów, co sprawi, że staną się ona bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Jak nie popełnić błędu?

 1. Upewnij się, że przeprowadzona analiza danych jest dokładna i rzetelna. W przypadku Google Analytics czy innych narzędzi, zwróć uwagę na prawidłowe skonfigurowanie śledzenia, aby uzyskać precyzyjne informacje. Jeśli nie masz pewności czy wszystko działa właściwie, skorzystaj np. z pomocy agencji marketingowej, która pomoże Ci w dostosowaniu narzędzia.
 2. Regularnie monitoruj efektywność wprowadzanych zmian. Jeśli coś nie działa tak, jak się spodziewałeś, rozważ zmianę dotychczasowej strategii. Unikaj przy tym ogólników i pamiętaj o personalizacji treści.

Różnorodność formatów to kolejny aspekt, o którym nie warto zapominać przy budowaniu treści. Blogi, filmy, infografiki czy podcasty to tylko kilka z wielu możliwości, jakie oferuje content marketing. Wybór odpowiedniego formatu zależy od charakteru branży, preferencji odbiorców i rodzaju przekazu, który chce się zaprezentować. Sklepy internetowe, które z powodzeniem łączą różnorodne rodzaje treści, mogą dotrzeć do większej grupy zainteresowanych i zbudować silniejsze relacje z klientami.

Przykład

Można znaleźć wiele marek ze spójną komunikacją, które jednocześnie wykorzystującą wiele różnorodnych kanałów. Przykładem może być chociażby GLOV to marka specjalizująca się sprzedaży produktów do demakijażu oraz pielęgnacji skóry.
Komunikacja marki GLOV opiera się na różnorodnych kanałach i strategiach, które podkreślają ich kluczowe wartości. Oto kilka przykładów sposobów, w jakie GLOV prowadzi swoją komunikację:

 • Social Media: Marka jest aktywna na platformach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook czy TikTok. Publikuje inspirujące treści, porady związane z pielęgnacją skóry, a także relacje od klientów. Zwracają uwagę na estetyczne i atrakcyjne wizualnie prezentacje produktów.
Źródło: Instagram marki GLOV
 • Strona Internetowa: Na oficjalnej stronie internetowej GLOV marka prezentuje produkty, opisując ich korzyści i udzielając praktycznych wskazówek dotyczących użytkowania.
 • Blog: Marka utrzymuje blog, na którym publikuje artykuły związane z pielęgnacją skóry, trendami w branży beauty, a także informacje o nowościach produktowych. To miejsce, gdzie dostarczają wartościowych treści edukacyjnych dla swojej społeczności.
Źródło: blog marki GLOV
 • Kampanie Influencerów: GLOV współpracuje z influencerami i osobami z branży urody, aby promować swoje produkty. Opinie i recenzje osób popularnych na platformach społecznościowych mogą wpływać na decyzje potencjalnych klientów.
 • Reklamy i Materiały Wizualne: Marka korzysta z reklam w formie grafik i filmów, które prezentują korzyści z używania rękawic GLOV. Wizualne prezentacje produktów są często estetyczne i atrakcyjne dla odbiorców.
Źródło: GLOV
 • E-book: GLOV ma swojej ofercie również e-booki, które zawierają porady dotyczące pielęgnacji i demakijażu. W ten sposób marka tworzy treści edukacyjne oraz inspiracyjne dla swoich klientów. Tworzenie takich e-booków to doskonały sposób na ugruntowywanie pozycji firmy jako eksperta w dziedzinie pielęgnacji skóry.

Klucz do sukcesu – personalizacja treści

Niezliczone opcje zakupowe oraz szeroki wybór sprawiają, że oprócz wartościowych treści ważna jest ich personalizacja. Nie chodzi tutaj jedynie o dostosowanie imienia w wiadomościach e-mail z newsletterem, a o dopasowanie się do preferencji klientów. Tak, jak w poprzednim punkcie analiza danych odgrywa tutaj kluczową rolę. Sklepy internetowe, które zbierają informacje na temat zachowań zakupowych, preferencji produktowych i historii transakcji są w stanie lepiej zrozumieć konsumentów. To z kolei sprawia, że mogą dobierać treści do aktualnych potrzeb, czyli prezentować w nich produkty bardziej zgodne z oczekiwaniami danego użytkownika.

Jak wykorzystać to w komunikacji e-mail?

 1. Personalizowane powiadomienia: Daj użytkownikom możliwość skorzystania personalizowanych powiadomień e-mail, aby informować ich o dostępności produktów z ich listy życzeń, przypominać o zakończonych koszykach lub informować o nowościach z interesujących kategorii.
 2. Kampanie e-mailowe: Wysyłaj personalizowane e-maile do swoich klientów, które zawierają rekomendacje produktów zgodne z wcześniejszymi zakupami lub przeglądami. Możesz również informować o ekskluzywnych ofertach dostosowanych do ich wcześniejszych preferencji zakupowych lub proponować rabaty na kolejne zakupy.

Jednym z najbardziej widocznych sposobów personalizacji treści w e-commerce jest dynamiczna zawartość na stronie internetowej. Przykładowo, można dopasować polecane produkty, oferty specjalne czy treści promocyjne w oparciu o wcześniejsze zakupy lub przeglądane kategorie. To sprawia, że strona www staje się bardziej atrakcyjna dla użytkownika, a on chętniej odwiedzi ją ponownie.

Źródło: MINTI Shop

Content marketing, a SEO w e-commerce

Content marketing nie powinien jednak działać samodzielnie, warto połączyć go z działaniami SEO, czyli optymalizacją strony pod wyszukiwarki internetowe. Pozwoli to przede wszystkim zwiększyć widoczność sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania, co ułatwi dotarcie do nowych odbiorców. Najlepiej, jeśli działania SEO będą krok przed contentem i zostaną uwzględnione jeszcze na etapie planowania strategii. Tym sposobem treści dostosowują się od samego początku do kluczowych słów i fraz, co może przekładać się na większy ruch organiczny do witryny.

 
Dodatkowo, content marketing może służyć jako narzędzie do zdobywania naturalnych linków zwrotnych, co ma istotne znaczenie dla SEO. Publikowanie treści o wysokiej jakości, które są wartościowe dla odbiorców, zwiększa szanse na dzielenie się nimi przez użytkowników, a przy tym zdobywanie linków zwrotnych od innych witryn. Takie działania pomogą stronie stać się bardziej atrakcyjną dla wyszukiwarek, ale również ułatwią budowanie autorytetu marki w danym obszarze.

Kampanie kreatywne – badania i raporty

Warto również wspomnieć o jednym z nadal niedocenianych elementów działań marketingowych, którym jest tworzenie własnych raportów i badań. Ekskluzywne dane, solidne analizy i cenne informacje posiadają potężny potencjał, a ich wykorzystanie może przyczynić się do zwiększenia ilości backlinków oraz widoczności marki w internecie.


Tworzenie takich materiałów wymaga pewnego nakładu pracy, ale z pewnością warto go podjąć. Należy jednak pamiętać o unikalności, aby raport zawierał wartościowe informacje trudne do znalezienia w innych źródłach. Dodatkowo, atrakcyjne formatowanie, wizualizacja danych, a także infografiki mogą uczynić go bardziej przystępnym dla późniejszych odbiorców. Przed udostępnieniem danych dobrze jest pomyśleć także o stworzeniu kampanii promocyjnej, która pomoże w lepszej dystrybucji treści.

Jak analizować skuteczność działań contentowych?

Aby wiedzieć, czy działania contentowe przynoszą oczekiwane rezultaty, warto na bieżąco monitorować kilka czynników:

 • Ruch na stronie – ważnym wskaźnikiem skuteczności content marketingu jest wzrost ruchu na stronie internetowej. Monitorowanie, jak treści przyciągają nowych użytkowników oraz utrzymują ich uwagę, pozwala ocenić, czy strategia content marketingowa przyczynia się do zwiększenia świadomości marki i zainteresowania produktem.
 • Analiza konwersji – sklepy internetowe powinny na bieżąco oceniać, w jaki sposób treści przekładają się na faktyczne zakupy. Czy bardziej treści edukacyjne skłaniają klientów do podejmowania decyzji zakupowych, czy też większy wpływ mają te promujące produkty? Analiza konwersji dostarczy wielu cennych informacji na temat skuteczności poszczególnych elementów strategii content marketingowej.
 • Wskaźniki, takie jak czas trwania sesji, współczynnik odrzuceń, liczba wyświetlonych stron czy ilość wejść na stronę w trakcie sesji, również odgrywają kluczową rolę w ocenie skuteczności content marketingu. Im dłużej użytkownicy pozostają na stronie i angażują się w treści, tym większe prawdopodobieństwo, że staną się lojalnymi klientami.
 • Ocena zwrotu z inwestycji (ROI) – ten parametr pokazuje, jakie korzyści finansowe przynosi strategia content marketingu w porównaniu do nakładów inwestycyjnych. Zrozumienie zwrotu z inwestycji pozwala sklepom internetowym dostosować budżet i strategię, skoncentrować się na najbardziej efektywnych przedsięwzięciach i maksymalizować korzyści z prowadzonych działań marketingowych.

Inwestycja w rozwój

Jak widać, content marketing to nie tylko skuteczne narzędzie, ale wręcz niezbędny element strategii marketingowej sklepów internetowych. Marki, które zdają sobie sprawę z potęgi contentu i regularnie analizują jego skuteczność, mogą wyprzedzać konkurencję, dostarczając nie tylko dopasowane do użytkowników treści, ale także budując swój autorytet. Przez takie działania w dłuższej perspektywie czasu stają się bardziej wartościowe dla odbiorców, a w konsekwencji tego zyskują stałych klientów. Dlatego inwestycja w content marketing w e-commerce nie jest jedynie trendem, ale strategicznym podejściem, które pomaga marce w ciągłym rozwoju.

Trendy w Content Marketingu na 2024

W 2024 roku sukces w content marketingu zależy nie tylko od dostosowania się do technologicznych trendów, ale także od tego czy będziemy tworzyć treści, które efektywnie reagują na zmieniające się potrzeby konsumentów.

W tym roku warto wziąć pod uwagę:

 • Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, stające się kluczowymi graczami w generowaniu spersonalizowanego contentu. Wykorzystanie takich programów w działaniach jest możliwe za sprawą ciągle rozwijanych algorytmów, które potrafią coraz więcej. Za ich pomocą możemy stworzyć treści pomagające zwiększać zaangażowanie odbiorców oraz wpływające na skuteczność kampanii marketingowych. Warto jednak zachować umiar i pamiętać, że tego typu narzędzia nie są nieomylne.
 • Personalizację treści i jej użyteczność — content marketing pełni coraz większą funkcję edukacyjną, budując zaufanie i ugruntowując pozycję marki jako eksperta w branży, dlatego warto wykorzystać to w swoich działaniach. Przede wszystkim poprzez proponowanie bardziej dostosowanej treści, która ma wartość nie tylko sprzedażową, ale mówi np. o trendowych tematach, jak zrównoważony rozwój, ekologia itp.
 • Multimedia i krótkie formy, których popularność nie maleje. Wideo i grafiki stają się nieodłącznym elementem strategii content marketingowej. Krótkie treści w postaci filmików na TikToku czy Realsów na Instagramie to treści, które mocno przyciągają odbiorców. Warto, więc wprowadzić je do stałego harmonogramu swoich działań.

Autor: Marzena Mzyk

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.