Dowiedz się, jak poprawnie analizować dane w e-commerce [webinar] →

Skuteczna sprzedaż w e-commerce w okresie Świąt Bożego Narodzenia — kompleksowy poradnik

/

/

Skuteczna sprzedaż w e-commerce w okresie Świąt Bożego Narodzenia — kompleksowy poradnik 

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości, rodzinnego ciepła i tradycji, ale również okres, kiedy rynki konsumenckie przeżywają swój rozkwit, a sprzedaż w e-commerce rośnie. Dla marek i firm, niezależnie od ich wielkości, jest to kluczowy czas w roku, w którym mogą nie tylko zaistnieć, ale zyskać i utrzymać klientów. W tym magicznym okresie kreatywność i innowacyjność w planowaniu kampanii świątecznych mogą przynieść niezwykłe korzyści.

 

  1. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać potencjał świątecznego sezonu w e-Commerce.

  2. Sprawdź kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak strategia świąteczna, oparta na danych i analizie, może przynieść wymierne efekty dla Twojej marki.

  3. A za pobraniem na Twój adres mailowy trafi checklista, która ułatwi Ci przygotowanie do świątecznej kampanii reklamowej i działań z nią związanych.

 

asortyment w e-commerce

PO PIERWSZE: ASORTYMENT

Wybór produktów idealnych na prezenty

Pierwszy krok w zarządzaniu asortymentem dotyczy identyfikacji produktów, które będą najbardziej pożądane jako prezenty. Powinny one nie tylko odpowiadać na potrzeby klientów, ale także mieścić się w różnych przedziałach cenowych, aby umożliwić zakupy dla różnych grup docelowych. W tym okresie warto postawić na bestsellery, ale również na te produkty, które mają potencjał stać się hitem sezonu.  

Przykłady na różnych branż:   

 1. Dla branży modowej: szczególnie popularne w okresie świątecznym są ubrania, noszone później podczas świątecznych uroczystości. Eleganckie sukienki, stylowe koszule, swetry ze świątecznymi motywami. Obejmij w ofercie zarówno bestsellery, jak i ekskluzywne, limitowane edycje odzieży i akcesoriów. Możesz także zaoferować specjalne zestawy świąteczne, np. zestawy szalików i czapek. 
 2. Dla branży elektronicznej: Skoncentruj się na najpopularniejszych gadżetach sezonu, jak smartwatche czy słuchawki bezprzewodowe, ale także pamiętaj o mniejszych akcesoriach, które mogą być świetnymi prezentami w niższym przedziale cenowym. 
 3. Dla branży kosmetycznej: Oprócz popularnych perfum i zestawów kosmetyków, warto zaoferować limitowane edycje świąteczne. 

 

Tworzenie atrakcyjnych zestawów prezentowych

Zestawy prezentowe są skutecznym rozwiązaniem, które odpowiada na potrzeby klientów poszukujących upominków. Kluczowym atutem jest tu możliwość oferowania wyselekcjonowanych, komplementarnych produktów w jednym pakiecie. Takie podejście nie tylko ułatwia klientom wybór, ale także może zwiększyć ich zainteresowanie zakupem, gdyż zestawy często postrzegane są jako wartościowe i wygodne rozwiązanie.  

Ponadto zestawy prezentowe mogą zwiększać średnią wartość zakupów, ponieważ klienci często decydują się na zakup większej liczby produktów, jeśli są one oferowane razem w atrakcyjnej kombinacji.  

 Dodatkowo atrakcyjne opakowanie prezentowe tych zestawów może stanowić bonus, który dodatkowo podnosi ich wartość w oczach kupujących i wyróżnia je na rynku. Chociaż nie jest to warunek konieczny, ładne zapakowanie zestawów może zwiększać ich atrakcyjność i przyciągać większą uwagę klientów.  

Współpraca z innymi markami

Unikatowym sposobem na wyróżnienie Twoich zestawów świątecznych jest współpraca z innymi markami. Taka kolaboracja może przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć wartość percepcyjną oferty. Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami, możesz stworzyć zestaw świąteczny we współpracy z marką aromatycznych świec, tworząc pakiet “Relaksacyjny Wieczór”. Taka synergia produktów z różnych kategorii może nie tylko uatrakcyjnić ofertę, ale również zainspirować klientów do większych zakupów.  

Oferowanie voucherów prezentowych

Dodatkowo warto rozważyć wprowadzenie voucherów prezentowych do oferty świątecznej. Są one idealnym rozwiązaniem dla klientów niezdecydowanych lub tych, którzy pragną dać obdarowanym swobodę wyboru. Elegancko zaprojektowane i łatwe do personalizacji, stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych prezentów. Taka opcja nie tylko ułatwia zakupy, ale również pozwala na zwiększenie zasięgu potencjalnych klientów, oferując uniwersalne rozwiązanie prezentowe.  

Wyznaczanie wartości voucherów wymaga rozważenia kilku czynników. Oto kilka wskazówek do ustalania ich wartości:  

 • Analiza Średniej Wartości Zakupów: Przeanalizuj średnią wartość zakupów w Twoim sklepie. Wartość vouchera powinna odpowiadać popularnym zakresom cenowym, aby ułatwić klientom dokonywanie zakupów lub wartość nieco wyższą, aby zwiększyć średnią wartość koszyka zakupowego.  
    
 • Różnorodność Oferty: Rozważ wprowadzenie voucherów o różnych wartościach, aby zaspokoić różne potrzeby i budżety klientów. Możesz zaoferować vouchery o niższych wartościach dla mniejszych upominków oraz droższe opcje dla tych, którzy chcą zrobić bardziej znaczący prezent.

   

 • Badanie Rynku: Sprawdź, jakie vouchery oferują konkurenci i jaka jest ich popularność. Może to dać wskazówki co do optymalnych kwot na vouchery w Twojej branży.

   

 • Elastyczność Użytkowania: Zastanów się, czy vouchery mają być ważne na wszystkie produkty, czy tylko wybrane kolekcje. Elastyczność użycia może zwiększyć ich atrakcyjność.
   

Pamiętaj, że vouchery prezentowe to nie tylko sposób na sprzedaż produktów, ale również narzędzie marketingowe do budowania długotrwałych relacji z klientami oraz pozyskiwania nowych klientów. Warto więc dobrze przemyśleć ich wartość, aby odpowiadała zarówno potrzebom biznesu, jak i oczekiwaniom klientów.  

Utworzenie “Adwentowych Kalendarzy Promocyjnych”

Rozważenie utworzenia adwentowych kalendarzy promocyjnych to ciekawy sposób na zaangażowanie klientów w okresie przedświątecznym. Oczywiście, strategia dotycząca kalendarzy adwentowych może być podejściem dwutorowym, co daje większą elastyczność w angażowaniu różnych grup klientów.  

 1. Pierwsze podejście to stworzenie fizycznego produktu, jakim jest kalendarz adwentowy zawierający 24 niespodzianki. Klienci kupują cały zestaw, ale nie wiedzą dokładnie, co znajduje się w poszczególnych “okienkach”. To podejście buduje emocje i oczekiwanie, ponieważ każdego dnia użytkownik odkrywa nowy produkt. Ważne jest tutaj skomunikowanie łącznej wartości produktów zawartych w kalendarzu oraz informacja, ile klient oszczędza, decydując się na zakup całego zestawu. Taki rodzaj kalendarza adwentowego jest również doskonałym sposobem na zapoznanie klientów z szerokim asortymentem Twojej marki, co może skutkować późniejszymi zakupami tych samych produktów w pełnych wersjach.

   

 2. Drugim podejściem jest oferowanie przez 24 dni codziennych promocji, które mogą obejmować różnorodne zniżki, specjalne oferty, czy ekskluzywne zapowiedzi nowych produktów. Ta metoda nie wymaga tworzenia fizycznego kalendarza, ale raczej angażuje klientów poprzez codzienną, dynamiczną zmianę oferty dostępnej na Twojej stronie internetowej lub w sklepie. Dzięki temu klienci mają powód, aby codziennie odwiedzać Twoją stronę lub punkt sprzedaży w poszukiwaniu nowej, atrakcyjnej oferty. Jest to świetna strategia do zwiększenia ruchu i interakcji, a także do prezentowania różnych segmentów Twojego asortymentu. 

Wprowadzenie “Limitowanych Edycji Produktów”

Z kolei wprowadzenie limitowanych edycji produktów w okresie świątecznym stanowi znakomitą strategię do przyciągnięcia uwagi klientów poszukujących czegoś wyjątkowego. Te specjalne edycje mogą zawierać unikalne warianty produktów, specjalne opakowania czy dodatkowe elementy, które nie są dostępne w standardowej ofercie. Tworzenie poczucia ekskluzywności i ograniczonej dostępności może zachęcić klientów do szybszego podejmowania decyzji o zakupie, a także budować wizerunek Twojej marki jako innowacyjnej i dostosowanej do wyjątkowych okazji, jakimi są święta.  

kreacje w e-commerce

PO DRUGIE: KREACJE

Świąteczna aranżacja produktów

Najważniejszy aspekt prezentacji oferty w aranżacji świątecznej to zadbanie o formę. Produkty powinny być ukazane w kontekście, w którym dominuje ciepło, radość i świąteczna atmosfera. Takie zdjęcia pozwalają klientom wyobrazić sobie produkty jako idealne prezenty. Zadbaj o dodatki, takie jak światełka, bombki, czy gałązki choinkowe, które wprowadzą magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że takie zdjęcia powinny być przygotowywane znacznie wcześniej, aby były gotowe do użycia, gdy tylko rozpocznie się sezon świąteczny.  

Kreacje z interaktywnymi pinami

Innowacyjnym uzupełnieniem Twojej świątecznej prezentacji produktowej mogą być kreacje z interaktywnymi pinami. Tego rodzaju grafiki umieszczane na Twojej stronie lub w mediach społecznościowych pozwalają na stworzenie wizualnej przestrzeni, w której produkty są nie tylko pięknie prezentowane, ale również stają się interaktywne.  

Po najechaniu kursorem na pin, użytkownicy otrzymują dodatkowe informacje o produkcie lub są bezpośrednio przekierowywani do jego strony w sklepie internetowym. Dzięki temu nie tylko estetycznie prezentujesz asortyment, ale również ułatwiasz i przyspieszasz proces zakupowy, zwiększając szanse na konwersję. Wykorzystanie interaktywnych pinów jest więc cennym narzędziem w świątecznym marketingu łączącym atrakcyjność wizualną z funkcjonalnością i praktycznością.  

Nakładki świąteczne na feed produktowy

Wykorzystanie nakładek z elementami świątecznymi jest prostą, ale skuteczną metodą na ożywienie Twojego feedu produktowego. Te graficzne dodatki, takie jak płatki śniegu, ozdobne napisy czy motywy świąteczne, mogą przyciągnąć uwagę i sprawić, że Twoje produkty będą się wyróżniać. Nakładki te mogą również zawierać komunikaty o promocjach świątecznych czy wyjątkowych ofertach.  

Grafika pokazująca pakowanie produktów

Pokazanie, w jaki sposób produkty są pakowane na prezenty, ma ogromne znaczenie. Klienci cenią sobie piękno i dbałość o szczegóły, szczególnie w kontekście prezentów świątecznych. Utwórz grafiki czy zdjęcia, które prezentują produkty w eleganckich opakowaniach, z opcją dedykowanej kartki czy specjalnego pakowania. Takie przedstawienie produktu podnosi jego wartość percepcyjną i ułatwia klientom wyobrażenie sobie otrzymywania lub wręczania tak zapakowanego prezentu.  

Moc materiałów video

Warto podkreślić, że materiały wideo sprawdzają się najlepiej w kontekście prezentacji świątecznych produktów. Wideo pozwala na pełniejsze zaprezentowanie produktu, jego opakowania oraz całej świątecznej atmosfery. Można w nich ukazać, jak produkty mogą być używane, jaka jest ich wartość użytkowa, a także jak wyglądają w rzeczywistości. Wideo daje również możliwość wykorzystania świątecznej muzyki i narracji, co dodatkowo wzbogaca doświadczenie klienta.  

Podczas tworzenia kreacji wideo warto skorzystać z ABCD frameworku, który jest wytyczną do tworzenia skutecznych treści wideo. Oto jego kluczowe elementy:  

 • Attention (Uwaga): Zacznij od zwrócenia uwagi widza. Użyj ciekawych wizualizacji, zaskakujących elementów lub mocnych wstępów, które szybko przyciągną uwagę.  
 • Branding (Marka): Wczesne i wyraźne przedstawienie marki jest kluczowe. Upewnij się, że logo lub inne elementy identyfikujące markę są widoczne na początku wideo.  
 • Connection (Połączenie): Twórz emocjonalne lub osobiste połączenie z odbiorcą. Opowiadaj historie, które rezonują z widzami, i angażują ich na poziomie emocjonalnym, szczególnie w kontekście świątecznym.  
 • Direction (Kierunek): Na koniec, daj jasne wytyczne, co widz ma zrobić po obejrzeniu wideo. Czy ma odwiedzić stronę internetową? Podzielić się wideo? Kupić produkt? Jasne wezwanie do działania jest kluczowe.  

 

Wykorzystanie ABCD frameworku w tworzeniu materiałów wideo może znacznie zwiększyć ich efektywność i pomóc w lepszym zaangażowaniu odbiorców, co jest szczególnie ważne podczas świątecznych kampanii marketingowych. 

Komunikacja – Kluczowe Elementy Kampanii Świątecznej

Komunikacja czasu wysyłki

ednym z najważniejszych elementów kampanii świątecznej jest precyzyjna komunikacja dotycząca czasu wysyłki. Klienci muszą wiedzieć, do kiedy należy złożyć zamówienie, aby gwarantować dostawę przed świętami. Jasne i widoczne informacje na stronie internetowej, w e-mailach i na profilach mediów społecznościowych pomogą uniknąć nieporozumień i zwiększą satysfakcję klientów. Dodatkowo warto podkreślić, że taka presja czasu może skutecznie zwiększać współczynnik konwersji. Ustawienie jasnego deadline’u motywuje klientów do szybszego podejmowania decyzji zakupowych, co jest kluczowe w okresie przedświątecznym, kiedy konkurencja o uwagę konsumentów jest szczególnie duża.  

W kampaniach reklamowych w Google Ads możesz wykorzystać reklamy z odliczaniem, które informują, do kiedy klient musi złożyć zamówienie, aby produkt dotarł na czas. Użyj modułu odliczania w formacie {=COUNTDOWN(“yyyy/MM/dd HH:mm:ss”,”language”,daysBefore)}, gdzie:  

 • yyyy/MM/dd HH:mm:ss to data i czas ostatecznego terminu zamówienia.  
 • language to język, w jakim ma być wyświetlana reklama.  
 • daysBefore to liczba dni przed wskazaną datą, kiedy to odliczanie ma się zacząć pojawiać w reklamach.  

Takie reklamy z odliczaniem dodają element pilności i pomagają klientom zorientować się, ile czasu zostało im na zakupy. Jest to szczególnie skuteczne w okresie przedświątecznym, gdy klientom zależy na terminowej dostawie prezentów. Wykorzystanie tej funkcji w kampaniach Google Ads może znacząco poprawić widoczność Twojej oferty i zachęcić klientów do szybszych zakupów.  

Przygotuj kreację na każdy dzień z odliczaniem ostatnich dni wysyłki również na Facebooku. Na przykład, możesz stworzyć serie postów lub reklam, które odliczają “ostatnie 3 dni do gwarantowanej wysyłki”, a następnie “ostatnie 2 dni” itd. Ta strategia pozwoli na utrzymanie ciągłej świadomości wśród klientów i podkreślenie pilności zakupów. Używanie takich odliczających kreacji reklamowych na różnych platformach może znacznie zwiększyć widoczność Twojej oferty i zachęcić klientów do szybkiego podejmowania decyzji zakupowych.  

Możliwość wysyłki prezentowej

Zapewnienie możliwości wysyłki prezentowej to kolejny istotny element Twojej kampanii świątecznej. Komunikuj jasno dostępność opcji takich jak eleganckie pakowanie prezentowe oraz możliwość dołączenia personalizowanych kartek. Warto również wykorzystać potencjał mediów społecznościowych, zachęcając klientów do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z unboxingiem prezentów. Pokazywanie na Instagramie lub innych platformach społecznościowych, jak prezent wygląda po otwarciu, to świetny sposób na zwiększenie zaangażowania społeczności i pokazanie realnej wartości Twoich produktów. Użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, co stanowi doskonałą, autentyczną formę reklamy. Wprowadzenie oznaczeń marki może ułatwić śledzenie i promowanie takich postów.  

W tym przypadku warto odpowiednio wcześniej zgromadzić materiały unboxingowe, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić:  

 • Współpraca z Influencerami: Nawiąż współpracę z influencerami, którzy mogą przetestować i zaprezentować Twoje produkty w postaci unboxingów przed świętami. To nie tylko zwiększa widoczność Twoich produktów, ale także buduje zaufanie wśród potencjalnych klientów.  
 • Kampanie Incentive: Rozważ wprowadzenie kampanii, która nagradza klientów za dzielenie się doświadczeniami unboxingowymi. Może to być konkurs na najlepsze wideo lub zniżki dla tych, którzy udostępniają swoje zdjęcia i wideo w mediach społecznościowych.  
 • Programy Lojalnościowe: Skorzystaj z programów lojalnościowych, aby zachęcić stałych klientów do wcześniejszych zakupów i dzielenia się swoimi doświadczeniami.  
 • Personalizowane Zachęty: Wykorzystaj dane klientów do wysyłania spersonalizowanych zachęt, które mogą przyciągnąć ich do wcześniejszego zakupu i udostępnienia treści unboxingowych.  

Dedykowane komunikaty zakupowe

Tworzenie dedykowanych komunikatów zakupowych to strategia, która może znacząco ułatwić klientom wybór odpowiednich prezentów, szczególnie w zgiełku świątecznych zakupów. Personalizowane sugestie, takie jak “Kup na prezent dla niego”, “Kup na prezent dla niej” czy “Idealny prezent dla dziecka”, pomagają klientom w nawigacji po Twojej ofercie i szybkim odnalezieniu produktów, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom.  

Komunikacja w stylu "Zrób sobie prezent na święta"

W okresie świątecznym, kiedy atmosfera sprzyja dzieleniu się i obdarowywaniu innych, istotne jest również zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby i pragnienia klientów. Wykorzystanie komunikacji skierowanej do osób, które szukają czegoś wyjątkowego dla siebie, staje się równie ważne. Promowanie idei “Zrób sobie prezent na święta” to strategia, która może skutecznie zachęcić klientów do dokonywania zakupów dla siebie, co jest szczególnie atrakcyjne w okresie, kiedy ludzie są bardziej skłonni do wydawania pieniędzy.  

Podkreślenie, że zasługują na małą radość lub nagrodę dla siebie w tym radosnym czasie, może wywołać pozytywne emocje. To podejście nie tylko zwiększa sprzedaż, ale również buduje silniejszą relację z klientami, pokazując, że marka rozumie i docenia ich indywidualne potrzeby. Może to być również połączone z promocjami, takimi jak specjalne zniżki czy oferty limitowane, które dodatkowo motywują do skorzystania z tej możliwości.  

Łatwy dostęp do obsługi klienta

Pamiętaj, że skuteczna komunikacja w kampanii świątecznej to nie tylko informowanie o produktach i promocjach, ale także budowanie relacji z klientami i tworzenie przyjemnej atmosfery zakupowej. Zapewnienie klientom łatwego dostępu do obsługi klienta. Dostępne i widoczne różne kanały komunikacji, takie jak biuro obsługi, czat, e-mail czy media społecznościowe, są niezbędne do zbudowania zaufania i zapewnienia satysfakcji klientów. Chatboty oferują szybką i wygodną pomoc, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania, co znacząco przyspiesza i ułatwia proces zakupowy.  

kampanie reklamowe w e-commerce

PO TRZECIE: KAMPANIE

Dotarcie do nowych klientów

W kampanii świątecznej istotne jest dotarcie do nowych klientów, którzy mogą nie być jeszcze zaznajomieni z Twoją marką. Aby to osiągnąć, skoncentruj się na tworzeniu różnorodnych treści, które inspirują, podsuwają pomysły na prezenty i wzbudzają ciekawość. Oto kilka strategii:  

 • Treści video: Filmy przedstawiające produkty w akcji, różnorodne sposoby ich wykorzystania oraz emocjonalne historie są skuteczne w przyciąganiu uwagi. Wykorzystaj różne formaty na platformach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook czy TikTok.  
 • Blogi i artykuły: Publikuj artykuły i wpisy na blogach, które oferują pomysły na prezenty, porady świąteczne i informacje o Twoich produktach. To świetny sposób na poprawę widoczności w wyszukiwarkach.  
 • Media społecznościowe: Regularne posty, konkursy i interaktywne treści w mediach społecznościowych mogą przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć świadomość marki.  
 • Współpraca z Influencerami: Nawiąż współpracę z influencerami, którzy mogą promować Twoje produkty wśród ich obserwujących, docierając tym samym do nowej bazy klientów.  
 • Reklama płatna: Inwestuj w płatną reklamę online, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, którzy mogą nie być jeszcze świadomi Twojej marki. Wykorzystaj celowane reklamy na platformach społecznościowych i w wyszukiwarkach.  

Skupienie się na tych różnorodnych kanałach pozwoli Ci dotrzeć do nowych klientów, zwiększając świadomość Twojej marki i generując zainteresowanie produktami, które oferujesz przed sezonem świątecznym.  

Wykorzystanie fraz generycznych w wyszukiwarce

Efektywne wykorzystanie w sieci wyszukiwania fraz generycznych typu “co kupić na prezent dla…” ma istotne znaczenie dla zwiększenia ruchu na stronie i wspierania konwersji. Oto dlaczego ta strategia jest ważna i jak może wpłynąć na wyniki:  

 • Docieranie do szerokiej grupy odbiorców: Frazy generyczne są często używane przez osoby, które szukają inspiracji na prezenty. Dzięki celowemu kierowaniu tych wyszukań do odpowiednich podstron możesz dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów.  
 • Zwiększenie ruchu na stronie: Precyzyjne kierowanie na poradniki prezentowe dla różnych segmentów użytkowników, z podziałem na przedziały cenowe, może znacząco zwiększyć ruch na Twojej stronie, ponieważ odpowiada na specyficzne zapytania użytkowników.  
 • Wsparcie konwersji: Kiedy potencjalni klienci znajdą na Twojej stronie pomocne informacje i propozycje prezentów, jest większa szansa, że dokonają zakupu.

 

Pamiętaj, że wykorzystanie fraz generycznych w wyszukiwarce może być kosztownym działaniem. W związku z tym, podczas planowania wykorzystania fraz generycznych w strategii marketingowej, ważne jest tu zbalansowanie potencjalnych korzyści z kosztami oraz rozważenie różnych kanałów dystrybucji treści, tak aby osiągnąć optymalne wyniki przy zachowaniu kontroli nad budżetem.  

Płynne przejście z komunikacji po Black Friday, Cyber Monday czy Cyber Week na przekazy świąteczne

Po intensywnym okresie promocji Black Friday i pozostałych okazjach promocyjnych, płynne przejście do komunikacji świątecznej jest priorytetem na drodze do osiągnięcia skukcesu sprzedażowego. Listy remarketingowe zgromadzonę podczas Black Friday są cennym zasobem, który pozwala na kontynuację dialogu z klientami.   

Komunikacja może zawierać treści takie jak “Znasz już nasze bestsellery z Black Friday? Teraz sprawdź, jak mogą stać się idealnymi prezentami świątecznymi dla Twoich bliskich”. Tego rodzaju komunikaty nie tylko podtrzymują zainteresowanie klientów, ale również inspirują ich do wykorzystania już znanych i lubianych produktów jako prezentów świątecznych.  

Promowanie adwentowego kalendarza promocji

Wprowadzenie adwentowego kalendarza z codziennymi promocjami lub ofertami specjalnymi, o którym pisaliśmy w sekcji asortymentowej, jest ciekawym sposobem na utrzymanie zainteresowania klientów w okresie przedświątecznym. Kluczem do sukcesu tej strategii jest jednak ciągłe i skuteczne promowanie kalendarza, szczególnie w miejscach, gdzie Twoi klienci są najbardziej aktywni, czyli w mediach społecznościowych. Możesz tworzyć atrakcyjne wizualnie posty i reklamy, które codziennie prezentują nową ofertę, zachęcając do odwiedzenia Twojej strony i odkrycia dzisiejszej promocji. To nie tylko pomaga w zwiększeniu ruchu na stronie, ale także buduje codzienne oczekiwanie i ekscytację wokół Twojej marki.  

Element ograniczonej dostępności oferty, na przykład promocje dostępne tylko przez 24 godziny, tworzy poczucie pilności i może skutecznie motywować klientów do szybszych decyzji zakupowych. Ta technika, znana jako marketing FOMO (Fear of Missing Out, czyli strach przed pominięciem), jest skuteczna, ponieważ wykorzystuje naturalną ludzką tendencję do reagowania na ograniczoną dostępność.  

Kampania dla spóźnialskich

Kampanie skierowane do klientów, którzy z różnych przyczyn opóźnili zakupy, mogą skupiać się na promocji voucherów elektronicznych, które są doskonałą alternatywą dla fizycznych prezentów.  

W takiej sytuacji komunikaty marketingowe mogą brzmieć: “Spóźniłeś się z zakupami świątecznymi? Nic straconego! Wybierz nasze vouchery prezentowe dostępne od ręki”. Tego rodzaju przekaz przemawia do tych klientów, którzy potrzebują szybkiego rozwiązania prezentowego, oferując im wygodną i atrakcyjną opcję zakupu.  

Vouchery elektroniczne mają tę przewagę, że mogą być dostarczone niemal natychmiastowo poprzez e-mail. Można również zaproponować różnorodne opcje personalizacji voucherów, takie jak możliwość dodania indywidualnego tekstu czy wyboru konkretnego motywu graficznego.  

Strona docelowa - Landing Page

Strona docelowa, dedykowana kampanii świątecznej to kluczowy element przyciągający uwagę klientów i zachęcający ich do zakupów. Oto kilka istotnych aspektów, które powinna zawierać taka strona:  

 1. Wizualne Nawiązanie do Świąt 


Strona powinna mieć wyraźne świąteczne motywy wizualne, które nawiązują do atmosfery i ducha Świąt Bożego Narodzenia. Użycie tradycyjnych kolorów, takich jak czerwień, zieleń czy złoto, a także elementów dekoracyjnych, takich jak światełka, bombki czy choinki, pomoże odwiedzającym poczuć świąteczny nastrój. 
 

 1. Prezentacja Wyselekcjonowanych Produktów 


Na stronie powinny pojawić się produkty, które zostały wybrane jako idealne na prezenty. Ważne jest, aby były one posegmentowane według kategorii, np. “Prezenty dla niej”, “Prezenty dla niego”, “Prezenty dla dzieci”, co ułatwi klientom znalezienie odpowiedniego prezentu. Dodatkowo oferowanie produktów w różnych przedziałach cenowych pomoże zaspokoić potrzeby klientów z różnymi budżetami. 
 

 1. Informacje o Terminie Zamówienia 


Widoczne miejsce na stronie powinno zawierać informacje o ostatecznym terminie złożenia zamówienia, aby gwarantować dostawę przed świętami. Jasne komunikowanie tej daty jest kluczowe, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić klientom satysfakcję. 
 

 1. Pokazanie Procesu Pakowania Prezentów 


Warto również pokazać, w jaki sposób paczki są pakowane na prezent. Można tu wykorzystać zdjęcia lub wideo, które pokazują eleganckie opakowania, opcje personalizacji, jak dodanie dedykowanej kartki. Jeśli oferujesz opcję personalizacji, upewnij się, że proces ten jest jasno wyjaśniony i łatwy do wykonania przez użytkownika. 
 

 1. Prezentacja Dostępności Voucherów 


Jeśli oferujesz vouchery prezentowe, zaznacz to na swojej stronie. Możesz to zrobić poprzez specjalne sekcje lub banery promujące vouchery, wskazując na ich uniwersalność i wygodę jako alternatywę dla tradycyjnych prezentów. 
 

Taka strona docelowa powinna być nie tylko wizualnie atrakcyjna i w duchu świątecznym, ale także funkcjonalna i intuicyjna w nawigacji, aby zapewnić klientom przyjemne doświadczenie zakupowe. 

W kontekście prowadzenia kampanii świątecznych i skupienia na zwiększeniu sprzedaży, ważne jest, aby nie zapomnieć o osobistym i ludzkim aspekcie kontaktu z klientami. Dlatego pamiętaj o przesyłaniu serdecznych, nieszablonowych życzeń świątecznych do klientów. Takie autentyczne i osobiste życzenia są kluczowe w budowaniu trwałych relacji i pozytywnego wizerunku marki. To nie tylko sposób na pokazanie, że zależy Ci na klientach, ale też na wyróżnienie się spośród konkurencji i zbudowanie lojalności klientów.  

PO CZWARTE: LOGISTYKA

Sprawdzenie dostępności produktów na magazynie

Kluczowy element efektywnej logistyki w okresie świątecznym stanowi zarówno monitorowanie, jak i zarządzanie stanem magazynowym. Przed rozpoczęciem kampanii dokładnie sprawdź dostępność poszczególnych produktów. Upewnij się, że wszystkie promowane produkty są dostępne w odpowiedniej ilości. To absolutnie niezbędne do uniknięcia opóźnień w dostawach i zapewnienia, że wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane. W razie potrzeby należy na czas uzupełnić zapasy, aby sprostać przewidywanemu wzrostowi popytu.  

Zapewnienie możliwości wysyłki prezentowej

Oferowanie opcji wysyłki prezentowej jest atrakcyjne dla klientów, którzy chcą wysłać prezenty bezpośrednio do obdarowywanych osób lub nie chcą zajmować się samemu pakowaniem. Warto zadbać o to, aby produkty były elegancko zapakowane oraz możliwość dołączenia personalizowanych wiadomości czy kartek świątecznych. Takie dodatkowe usługi nie tylko zwiększają wartość zakupu, ale również budują pozytywny wizerunek marki.  

Zapewnienie darmowej dostawy

Darmowa dostawa jest jednym z kluczowych czynników zachęcających klientów do zakupu. W okresie świątecznym, gdy konkurencja jest duża, oferowanie darmowej dostawy może być decydującym czynnikiem, który skłoni klientów do wyboru Twojego sklepu. Może to być oferowane jako standardowa opcja lub jako część promocji przy zamówieniach na określoną kwotę.  

Opcje szybkiej dostawy w wigilię

Warto rozważyć i sprawdzić opcje szybkiej dostawy u kurierów, szczególnie w dużych miastach, które mogą oferować dostawy w dniu wigilijnym na zasadzie działania usług typu GLOVO. Taka możliwość dostawy jeszcze w samej wigilii rano może stanowić istotną przewagę konkurencyjną.  

Oferowanie szybkiej dostawy last-minute w tak wyjątkowym dniu jak wigilia może być kluczowe dla klientów, którzy z różnych powodów opóźnili zakup prezentów. Jest to usługa, która może przyciągnąć dodatkowych klientów, szczególnie tych, którzy cenią sobie wygodę i szybkość realizacji zamówień.  

Warto jednak pamiętać, że taka usługa wymaga dokładnego zaplanowania i koordynacji z firmami kurierskimi, a także jasnego komunikowania tej możliwości klientom, aby byli świadomi tej opcji i mogli z niej skorzystać. Zapewnienie takiej opcji dostawy może znacząco wzbogacić doświadczenie klientów i pozytywnie wpłynąć na ich decyzje zakupowe.

Dodawanie małych upominków do paczek o większej wartości

Wprowadzenie dodatkowych upominków do paczek o większej wartości jest doskonałym sposobem na wyróżnienie się i zaskoczenie klientów. Może to być coś prostego, jak dodatkowa próbka produktu, mała ozdoba świąteczna czy kupon rabatowy na kolejne zakupy. Takie gesty mogą znacząco zwiększyć satysfakcję klientów i zachęcić ich do ponownych zakupów w przyszłości.  
 
Warto zauważyć, że takie upominki mogą działać na zasadzie rekompensaty, zwłaszcza gdy zdarzy się jakiś błąd lub opóźnienie. Klienci, otrzymując coś dodatkowego, mogą poczuć potrzebę odwzajemnienia tego gestu, co może przełożyć się na pozytywną opinię lub polecenie marki innym. Ponadto małe upominki mogą pomóc zmniejszyć negatywne wrażenia związane z drobnymi potknięciami, takimi jak pomyłka w zamówieniu, co może skutkować większą wyrozumiałością i lojalnością ze strony klientów.  

Zarządzanie logistyką w okresie świątecznym wymaga szczególnej uwagi i planowania, aby zapewnić sprawną realizację zamówień i satysfakcję klientów. Wszystkie te działania razem tworzą pozytywne doświadczenie zakupowe, które może przyczynić się do długoterminowej lojalności klientów.  

Czy Twój e-commerce jest gotowy na ogarnięcie świątecznej gorączki? Sprawdź darmową checklistę, dzięki której krok po kroku sprawdzisz wszystkie elementy w obszarach asortymentu, kreacji, kampanii i logistyki.  

Dominika Rozprzak

Autor: Dominika Rozprzak

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.