Skuteczna strategia digitalowa, która podwoi Twój przychód [warsztat] →

Skuteczna sprzedaż w e-commerce w okresie Dnia Matki i Dnia Ojca — praktyczny poradnik

/

/

Sprzedaż w e-commerce w okresie Dnia Matki i Dnia Ojca [poradnik] 

W obliczu zbliżających się Dni Matki i Ojca sklepy internetowe stają przed wyzwaniem skutecznego dotarcia do swoich klientów z ofertami, które nie tylko sprzedają, ale także budują emocjonalne więzi i wzmocnione relacje. W dzisiejszym zróżnicowanym środowisku rynkowym, gdzie klient oczekuje nie tylko produktu, ale również wartości dodanej, kluczowe staje się zastosowanie przemyślanych strategii marketingowych.

Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać potencjał Dnia Matki i Dnia Ojca. Sprawdź kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak dobrze zaplanowana kampania, może przynieść wymierne efekty dla Twojej marki. 

Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał kampanii reklamowych z okazji Dnia Matki i Ojca w e-commerce

Poznaj zasady projektowania kreacji do Meta Ads

Klikając "Chcę poradnik" wyrażam zgodę na zapis do newslettera adcookie, który może zawierać informacje marketingowe, w tym wysyłkę treści freemium. Jednocześnie wyrażam zgodę na Politykę prywatności oraz Regulamin Newslettera.

Komunikacja w kampaniach na Dzień Matki i Dzień Ojca

Kampanie marketingowe w okresie Dnia Matki i Dnia Ojca oferują unikalną okazję do zaangażowania i docierania do różnorodnych grup klientów z osobistym, przemyślanym przekazem. Przyjrzyjmy się, jak efektywna segmentacja komunikacji może wzmocnić relacje między marką a konsumentami, podnosząc wartość oferowanych produktów. Rozważając różne podejścia, od kierowania komunikatów do dzieci, które chcą wyrazić wdzięczność rodzicom, po bezpośrednie adresowanie ofert do rodziców zasługujących na odprężenie, podkreślimy, jak istotne jest zrozumienie i docenianie indywidualnych potrzeb każdej grupy. 

Przykładowa segmentacja w komunikacji:

1. Wykorzystanie komunikacji do dzieci – “Zrób prezent na Dzień Matki/Dzień Ojca”  

Dzieci w różnym wieku, od najmłodszych po dorosłe, mogą być skutecznym celem komunikacji marketingowej. Sklepy internetowe mogą zaproponować im konkretne pomysły na prezenty, które pomogą wyrazić wdzięczność rodzicom. Ważne, aby ułatwić im wybór. Przedstaw produkty z Twojego asortymentu, które pasują na prezent na Dzień Matki i Dzień Ojca. Komunikat powinien być prosty i bezpośredni, podkreślający radość z dawania Przykładowo: 
 

  • “Pokaż swoją miłość – wybierz idealny prezent z naszego asortymentu na Dzień Matki/Ojca.” 
  • “Niezapomniany Dzień Matki/Ojca! Sprawdź nasze propozycje prezentów dla każdego rodzica.” 
  • “Podaruj radość na Dzień Matki/Ojca. Znajdź coś wyjątkowego w naszej ofercie specjalnej!” 

 

2. Wykorzystanie komunikacji do rodziców 

Rodzice często zapominają o sobie, skupiając się na potrzebach dzieci. Komunikacja skierowana bezpośrednio do nich powinna podkreślać zasługę na odpoczynek i samopielęgnację. Oferty mogą zawierać produkty, które umożliwią im chwilę relaksu lub hobby, które mogą na nowo odkrywać po latach poświęcenia na wychowanie dzieci.  

Slogan reklamowy mógłby brzmieć przykładowo:  

  • “Zasługujesz na odpoczynek! Sprawdź nasze specjalne oferty na Dzień Matki/Ojca i ciesz się chwilą dla siebie.” 
  • “Zrób sobie przerwę – zasłużyłeś/zasłużyłaś! Nasze oferty na Dzień Matki/Ojca pomogą Ci znaleźć moment relaksu.” 
  • “Celebrowanie Ciebie to nasz priorytet! Spraw sobie prezent na Dzień Matki/Ojca z naszej ekskluzywnej kolekcji.”

Podkreślenie znaczenia czasu i relacji

W erze cyfrowej, gdzie każda chwila może być łatwo zapełniona treściami z ekranu, autentyczne momenty spędzone razem nabierają nowego znaczenia. Kampanie na Dzień Matki i Dzień Ojca dają szansę na przypomnienie, że wartościowe prezenty nie zawsze są materialne. W tej sekcji zastanowimy się, jak marki mogą przekazać ideę, że czas spędzony z bliskimi oraz pielęgnacja osobistych relacji to podarunki, które mogą być bardziej cenne niż jakikolwiek produkt. 

Nie wciskaj produktów – podkreśl ważność spędzenia czasu i relacji  
Efektywne kampanie na Dzień Matki i Dzień Ojca nie powinny koncentrować się wyłącznie na sprzedaży. Ważne jest, aby komunikacja marketingowa akcentowała znaczenie budowania i pielęgnacji relacji. Przekaz powinien zachęcać do spędzania wspólnego czasu, co wzmacnia więzi i jest odbierane jako bardziej wartościowe niż tradycyjny prezent.  

Przykłady zastosowania dla marki z branży beaty – domowy zestaw spa 
 

Dla marek z branży beauty doskonałym sposobem na wzmocnienie tej idei może być oferowanie domowych zestawów spa, które pozwalają na chwile relaksu. 

Zestawy te mogą zawierać wszystkie niezbędne elementy do zorganizowania spa w domowym zaciszu, takie jak maski do twarzy, olejki eteryczne, peelingi czy kremy nawilżające. Aby jeszcze bardziej umilić ten czas, warto dołączyć do zestawu dodatki takie jak aromatyczne świece czy specjalnie dobrane playlisty z muzyką relaksacyjną. Dodatkowo, takie zestawy mogą zawierać instruktażowe wideo, które nie tylko pokaże, jak najlepiej wykorzystać produkty, ale również zaoferuje porady dotyczące technik relaksacyjnych lub medytacji. 

Takie podejście pozwala podkreślić, że najcenniejsze są wspólne momenty i dbanie o siebie nawzajem, a produkty są tylko narzędziem, które te chwile wspiera. W ten sposób kampania na Dzień Matki lub Dzień Ojca staje się nie tylko okazją do zwiększenia sprzedaży, ale przede wszystkim sposobem na budowanie głębszych, emocjonalnych więzi między bliskimi. 

Case studies Marka Willish i Dzień Matki: 

 
O firmie Willish: 

Willish to innowacyjna marka sprzedająca lody, która zyskała popularność dzięki swojemu nietypowemu podejściu do dostawy lodów na zamówienie dzięki autorskim thermoboxom. Lody są dostarczane bezpośrednio do domów klientów, co jest wygodne i pozwala cieszyć się wysokiej jakości deserem bez potrzeby wychodzenia z domu.  

Kampania na Dzień Matki: 

Jako agencja marketingowa mieliśmy przyjemność współpracować z marką Willish w celu zrealizowania kampanii na Dzień Matki. Naszym wspólnym celem było wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wywołanie ciepłych wspomnień i zachęcenie do spędzania czasu razem. Centralnym elementem kampanii był komunikat: “Pamiętasz te wyjścia z mamą na lody? Teraz możesz się odwdzięczyć”. 

dzień matki i ojca w e-commerce
Dzień matki u marki Willish

Efekty kampanii: 

Kampania spotkała się z dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na znaczący wzrost zamówień w okresie około Dnia Matki. Klienci chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zdjęciami na platformach społecznościowych, co dodatkowo zwiększało zasięg i pozytywny odbiór marki. Wiele rodzin wykorzystało okazję do spędzenia czasu razem, ciesząc się lodami, co wzmocniło pozytywny wizerunek Willish jako marki, która wspiera rodzinne wartości. 

 Podsumowując aspekt komunikacyjny, skuteczna komunikacja w kampaniach na Dzień Matki i Dzień Ojca powinna być dwutorowa – skierowana zarówno do dzieci, jak i do samych rodziców, z jednoczesnym naciskiem na wartość wspólnie spędzonego czasu i budowania trwałych wspomnień, co może znacznie wzmocnić pozytywne postrzeganie marki oraz jej produkty. 

różnorodnośc kulturowa w e-commrece

Wykorzystanie potencjału różnorodności kulturowej w e-commerce

Większość e-commerce działających w Polsce koncentruje swoje działania marketingowe na świętach i wydarzeniach kulturalnych typowych dla Polski. Biorąc pod uwagę rosnącą różnorodność demograficzną kraju, istnieje znaczący potencjał w kierowaniu komunikacji również do społeczności zagranicznych, mieszkających w Polsce. 

Jedną z największych grup etnicznych w Polsce są obywatele Ukrainy. Z danych statystycznych wynika, że w Polsce mieszka około 1,5 miliona osób pochodzących z Ukrainy, z czego większa część to kobiety. W obliczu tych danych, szczególną okazję marketingową stanowi Dzień Kobiet, który na Ukrainie obchodzony jest 12 maja. 

Zdecydowanie warto uwzględnić w planach marketingowych fakt, że okres wokół polskiego Dnia Matki (26 maja) charakteryzuje się dużą konkurencją wśród marek, które starają się przyciągnąć uwagę klientów różnorodnymi promocjami i kampaniami. Tymczasem ukraiński Dzień Kobiet, obchodzony 12 maja jest często pomijany przez większość firm działających na polskim rynku e-commerce. 

Skupienie się na tej mniej konkurencyjnej dacie może stanowić znakomitą okazję do wyróżnienia się na tle innych marek. Planując dedykowane działania marketingowe skierowane do Ukraińskich kobiet mieszkających w Polsce w okolicy 12 maja, marki mogą dotrzeć do nowej grupy docelowej, oferując im spersonalizowane promocje i komunikaty w ich rodzimym języku. 

Przykładowe działania mogą obejmować:

1. Personalizowane e-maile – wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail z życzeniami i ofertami specjalnie na Dzień Kobiet, co może zwiększyć zaangażowanie i lojalność klientek. 

2. Kampanie w mediach społecznościowych – uruchomienie dedykowanych kampanii w mediach społecznościowych z postami i reklamami w języku ukraińskim, które celebrują ukraiński Dzień Kobiet. 

Takie dedykowane komunikaty przygotowywaliśmy np. Dla marki bébé concept 

dzień matki i ojca w e-commerce
case study BEBE Concept z okazji dnia matki

3. Specjalne promocje i oferty – wprowadzenie promocji na produkty, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla kobiet ukraińskich, takie jak kosmetyki, biżuteria czy odzież. 

4. Współprace z influencerami – współpraca z ukraińskimi influencerkami, które mieszkają w Polsce, mogą pomóc w autentycznym dotarciu do tej grupy docelowej. 

W związku z rosnącym znaczeniem influencer marketingu i materiałów wideo warto zwrócić uwagę na praktyczne zasady tworzenia treści wideo, które dobrze radzą sobie w algorytmach największych platform. Dla wszystkich zainteresowanych udostępniamy materiały przygotowane przez Meta Ads i Google Ads. Te poradniki zawierają cenne wskazówki, jak skonstruować wideo, aby zwiększyć jego widoczność i efektywność na tych platformach

Odpowiednie rozpoznanie i odpowiednie zwrócenie się do różnorodnych grup etnicznych mieszkających w Polsce może otworzyć nowe możliwości dla firm e-commerce. Dostosowanie komunikacji i ofert do ich potrzeb i kultury może nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale również budować silniejsze relacje i lojalność wśród klientów. 

Strategie Omnichannel dla kampanii na Dzień Matki i Dzień Ojca w E-commerce

omnichannel

Strategie omnichannel odgrywają kluczową rolę w skutecznej realizacji kampanii e-commerce na Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzięki integracji różnych kanałów sprzedaży i komunikacji, marki mogą zapewnić spójne i bezproblemowe doświadczenie zakupowe, co jest szczególnie ważne w przypadku tych emocjonalnie zaangażowanych okazji.

1. Zrozumienie wartości omnichannel

Strategia omnichannel polega na stworzeniu jednolitego i spójnego doświadczenia zakupowego na każdym etapie interakcji z klientem – od świadomości marki, poprzez proces zakupu, aż do obsługi posprzedażnej. W przypadku kampanii na Dzień Matki i Dzień Ojca, każdy punkt kontaktu z klientem powinien być zaprojektowany tak, aby odzwierciedlał wartości rodzinne i emocjonalne znaczenie tych dni, jednocześnie promując produkty jako idealne prezenty.

2. Spójne przekazy w różnych kanałach

W ramach strategii omnichannel komunikacja na każdym kanale – czy to w sklepie internetowym, na mediach społecznościowych czy w e-mailach – powinna być spójna. Na przykład, jeśli promujesz zestawy prezentowe dla rodziców w e-mailach, ta sama oferta powinna być widoczna i dostępna na stronie głównej sklepu internetowego oraz na profilach w mediach społecznościowych.

3. Personalizacja oferty

Wykorzystanie danych klientów do personalizacji komunikatów i ofert jest kluczowe. Na przykład, jeśli dane wskazują, że klient w przeszłości kupował z kategorii biżuterii, powinien otrzymać spersonalizowane sugestie biżuterii. Takie działania nie tylko zwiększają prawdopodobieństwo zakupu, ale także budują pozytywny obraz marki, która „pamięta” i rozumie swoich klientów. 

Stosując te strategie, marki mogą nie tylko zwiększyć swoje przychody podczas kluczowych okazji jak Dzień Matki czy Dzień Ojca, ale również zbudować trwalsze i głębsze relacje z klientami, co jest nieocenione w długoterminowej strategii każdej firmy.

Wielokanałowe podejście do projektowania kampanii reklamowych umożliwia efektywne dotarcie do użytkowników w różnych etapach procesu zakupowego oraz zaangażowanie ich w rozmaitych przestrzeniach cyfrowych. Dzisiejszy internauta przegląda informacje skokowo, otwiera liczne karty w przeglądarce i porównuje oferty – od początku do końca jego procesu zakupowego może minąć kilka, a nawet kilkanaście dni. Szczególnie w przypadku kampanii tematycznych, takich jak te organizowane z okazji Dnia Matki, warto zastanowić się jak ułatwić użytkownikom życie i poprawić ich doświadczenia z marką (oraz z naszą stroną docelową!). Ważne jest, aby w planie kampanii uwzględnić różnorodne kanały i formaty, od reklamy w wyszukiwarkach, przez media społecznościowe, po reklamę wideo. Holistyczne podejście do kampanii sprawia, że zróżnicowane działania w Internecie wzajemnie na siebie oddziałują – to może prowadzić do efektu synergii i lepszych wyników reklamowych oraz zwiększenia świadomości marki. Dobrze, gdy umieszczamy na stronie docelowej angażujące poradniki czy wpisy blogowe, które następnie można promować za pomocą reklam natywnych, przypominających redakcyjne artykuły na różnych portalach – pozwoli to na zwiększenie zaangażowania na stronie. Warto również przeanalizować proces składania zamówień oraz warunki dostawy i zwrotów, aby zaspokoić oczekiwania klientów i zminimalizować ryzyko ich utraty na rzecz konkurencji, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności zakupowej.

Marcin Ptasznik, Senior Paid Media Specialist

Podsumowanie

Pamiętaj, że zbliżające się Dni Matki i Ojca to nie tylko okazja do zwiększenia sprzedaży, ale także doskonały moment do budowania emocjonalnych więzi i wzmocnienia relacji z klientami. Osiągnięcie tego wymaga przemyślanych strategii marketingowych, które przekraczają zwykłe oferowanie produktów, podkreślając wartość dodaną i osobiste zaangażowanie. 

 

  1. Znaczenie odpowiedniej komunikacji: Kampanie powinny być skierowane do różnorodnych grup klientów, od dzieci kupujących prezenty, po rodziców zasługujących na odpoczynek. Podejmując wysiłek zrozumienia i docenienia ich potrzeb, możesz stworzyć oferty, które rezonują na głębszym, emocjonalnym poziomie. 

  2. Nie ograniczaj się do produktów: Przekazuj idee, które akcentują spędzanie czasu razem i pielęgnację relacji. Przykładowo, domowe zestawy spa mogą stanowić zachętę do wspólnego relaksu i pielęgnacji, co jest cenione bardziej niż tradycyjne prezenty. 

  3. Wykorzystaj potencjał różnorodności kulturowej: Zwracanie się do różnych grup etnicznych, jak obywatele Ukrainy w Polsce, może otworzyć nowe rynki i zwiększyć lojalność klientów dzięki spersonalizowanym promocjom i komunikatom w ich rodzimym języku. 

  4. Stosuj strategie Omnichannel: Zapewnij spójne doświadczenia zakupowe na wszystkich kanałach – od e-maili po media społecznościowe. Spójność i personalizacja komunikacji to klucz do budowania długotrwałych relacji z klientami. 

 

Przygotowując kampanie na te wyjątkowe dni, skoncentruj się na stworzeniu wartości, która przetrwa dłużej niż sezon promocji. Budowanie głębszych, emocjonalnych więzi może przynieść korzyści zarówno krótko, jak i długoterminowe, wzmacniając postrzeganie Twojej marki jako troskliwej i zaangażowanej w życie swoich klientów. 

Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał kampanii reklamowych z okazji Dnia Matki i Ojca w e-commerce

Poznaj zasady projektowania kreacji do Meta Ads

Klikając "Chcę poradnik" wyrażam zgodę na zapis do newslettera adcookie, który może zawierać informacje marketingowe, w tym wysyłkę treści freemium. Jednocześnie wyrażam zgodę na Politykę prywatności oraz Regulamin Newslettera.
Dominika Rozprzak

Autorka: Dominika Rozprzak

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.