Skuteczna strategia digitalowa, która podwoi Twój przychód [warsztat] →

Skuteczna sprzedaż w e-commerce w okresie Walentynek — praktyczny poradnik + case study

/

/

Skuteczna sprzedaż w e-commerce w okresie Walentynek  

Walentynki, święto obchodzone 14 lutego, od dawna przestały być tylko romantyczną tradycją. Współcześnie, to również kluczowy moment dla branży e-commerce, wykorzystywany do zwiększania sprzedaży i angażowania klientów. Pomimo swojego osobistego i intymnego charakteru, Walentynki stały się globalnym zjawiskiem komercyjnym, oferującym unikalne możliwości dla sklepów internetowych.

Analizy rynkowe z ostatnich lat wskazują na stały wzrost wydatków związanych z Walentynkami. Klienci są skłonni wydawać więcej na upominki dla swoich bliskich, a zakres produktów, które są poszukiwane, znacznie się rozszerzył – od tradycyjnych kwiatów i czekoladek, po bardziej spersonalizowane i unikatowe przedmioty. Poza tym coraz więcej konsumentów dokonuje zakupów walentynkowych online, wybierając wygodę i szeroki wybór, który oferuje e-commerce. A co za tym idzie do Walentynek przygotowują się odpowiednio wcześniej, co również warto uwzględnić w swoim planie działań sprzedażowych.  

Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać potencjał Walentynek.

Sprawdź kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci stworzyć skuteczny Landing Page do kampanii walentynkowej w Twoim e-sklepie.

Klikając "Chcę checklistę" wyrażam zgodę na zapis do newslettera adcookie, który może zawierać informacje marketingowe, w tym wysyłkę treści freemium. Jednocześnie wyrażam zgodę na Politykę prywatności oraz Regulamin Newslettera.

KOMUNIKACJA

Segmentacja i personalizacja oferty dla różnych grup odbiorców

Walentynki tradycyjnie kojarzą się z romantycznym świętem dla par, ale w dzisiejszym świecie e-commerce ma szansę pójść o krok dalej, docierając do szerszej grupy odbiorców. Sklepy internetowe mogą skutecznie dostosować swoją ofertę i komunikację, aby zwrócić się nie tylko do zakochanych par, ale również do singli, osób w nowych związkach, a nawet grup przyjaciół. To umożliwia dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów i wykorzystanie Walentynek jako okazji do zwiększenia sprzedaży. 

Przykładowa segmentacja: 

 • Komunikacja skierowana do par: twórz kampanie i oferty skierowane bezpośrednio do par, podkreślając romantyczny aspekt Walentynek. Możesz zaoferować produkty idealne na wspólny wieczór, upominki symboliczne, czy doświadczenia do wspólnego przeżycia. 
   
 • Propozycje dla singli: singlowi klienci mogą wykorzystać Walentynki oraz następujący po nich Dzień Singla, jako okazję do celebrowania samodzielności i samoakceptacji. W tym kontekście warto zaoferować im produkty, które sprzyjają relaksowi i dbaniu o siebie. 

  Aby jeszcze bardziej zaangażować singli, warto skorzystać z Dnia Singla, obchodzonego 15 lutego, przedłużając walentynkowe promocje i oferty na swojej platformie e-commerce. Specjalne promocyjne pakiety produktów czy atrakcyjne zniżki mogą przyciągnąć uwagę tej grupy klientów. 

 

 • Oferty dla nowych związków: osoby w nowych związkach mogą szukać mniej zobowiązujących, ale wciąż wyjątkowych walentynkowych prezentów. Skup się na małych, ale osobistych upominkach, które pomogą im celebrować ich rozwijającą się relację. 
   
 • Walentynki dla przyjaciół: nie zapomnij o grupie przyjaciół. Oferuj produkty, które umożliwiają celebrowanie przyjaźni, jak gry planszowe, gadżety do wspólnego spędzania czasu, czy upominki humorystyczne. 


Możliwość wysyłki prezentowej

Wysyłka prezentowa to kluczowy element strategii e-commerce na Walentynki, który może znacząco wpłynąć na doświadczenia zakupowe klientów i ich zadowolenie. Oferowanie usługi prezentowej wysyłki to nie tylko wygoda, ale również sposób na dodanie osobistego akcentu do zakupionego upominku. 

 1. Personalizacja opakowań prezentowych: umożliwienie klientom wyboru specjalnego opakowania na prezent, takiego jak eleganckie pudełka, kolorowe papierowe torebki czy ozdobne wstążki, sprawia, że zakup staje się wyjątkowy. Możesz również zaoferować opcję dołączenia spersonalizowanej kartki z życzeniami lub wiadomością.

 2. Elastyczne opcje dostawy: Zapewnienie różnorodnych opcji dostawy, w tym ekspresowej wysyłki dla ostatniej chwili zakupów, jest niezbędne. Warto również zaoferować możliwość dostarczenia prezentu bezpośrednio do obdarowanej osoby, co jest szczególnie przydatne, gdy kupujący i obdarowywany nie mieszkają blisko siebie.

 3. Promocja usługi wysyłki prezentowej: aktywne promowanie usługi wysyłki prezentowej na stronie internetowej sklepu, w mediach społecznościowych i w e-mailach marketingowych pomoże zwiększyć świadomość tej opcji wśród klientów. Podkreślenie, że jest to łatwe, wygodne i może dodać osobistego charakteru prezentowi, zachęci klientów do skorzystania z tej usługi. 

KAMPANIE


Zadbanie o górę lejka sprzedażowego

Rozwój technologii i mediów społecznościowych radykalnie zmienił sposób, w jaki konsumenci szukają inspiracji i dokonują zakupów, szczególnie w okresach takich jak Walentynki. Platformy takie jak Instagram, TikTok czy Pinterest stały się kluczowymi miejscami, gdzie ludzie szukają pomysłów na prezenty. Dla e-commerce oznacza to niezwykłą szansę na zwiększenie widoczności i przyciągnięcie nowych klientów.

1.Wykorzystanie mediów społecznościowych

Aby skutecznie wykorzystać górę lejka sprzedażowego, e-sklepy powinny aktywnie korzystać z mediów społecznościowych. Publikowanie atrakcyjnych wizualnie postów, które prezentują pomysły na prezenty, może inspirować potencjalnych klientów. Konkursy i współprace z influencerami mogą zwiększyć zasięg tych postów. 

Przykład: Sklep z biżuterią może uruchomić na Instagramie serię postów “Historie Walentynkowe”, w których pokazuje, jak różne pary świętują ten dzień, z akcentem na oferowaną biżuterię. Może też zorganizować konkurs, w którym uczestnicy dzielą się swoimi walentynkowymi historiami, używając specjalnego hasztagu.

2. Storytelling i Content Marketing

Budowanie angażujących opowieści wokół produktów może przyciągnąć uwagę i wywołać emocjonalne połączenie z marką. Blogi, artykuły poradnikowe, przewodniki prezentowe to świetne narzędzia do przyciągania uwagi i pokazania, jak produkty mogą wpasować się w życie klientów. 

Przykład: Sklep z książkami może stworzyć serię artykułów na blogu o “Najlepszych książkach do przeczytania w Walentynki” lub “Historiach miłosnych, które warto znać”. Artykuły te mogą zawierać linki do produktów w sklepie, ułatwiając czytelnikom zakup.

3. Reklamy skierowane i remarketing

Skorzystanie z reklam skierowanych na platformach społecznościowych i Google pozwoli dotrzeć do specyficznych segmentów klientów. Remarketing może również pomóc w przypomnieniu tym, którzy już odwiedzili stronę i np. porzucili koszyk zakupowy, o produktach, które oglądali. 

Przykład: Sklep z odzieżą może uruchomić kampanię reklamową na Facebooku, która dociera do osób, które niedawno oglądały kategorie “moda romantyczna” lub “elegancka odzież wieczorowa”, przypominając im o zbliżających się Walentynkach.

4. Kampanie e-mailowe

Zaprojektuj kampanie e-mailowe, które budują świadomość i zainteresowanie wśród odbiorców. Segmentacja bazy danych pozwoli na dostosowanie treści do konkretnych grup docelowych, np. wysyłając różne wiadomości do singli i par. 

Przykład: Sklep oferujący kosmetyki może wysyłać spersonalizowane e-maile do swoich klientów z sugestiami prezentów walentynkowych na podstawie wcześniejszych zakupów lub przeglądanych produktów.

5. Angażujące treści wideo

Treści wideo, takie jak recenzje produktów, przewodniki prezentowe, czy zakulisowe spojrzenie na markę mogą być bardzo efektywne w budowaniu zainteresowania. Wideo można wykorzystać na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, czy w kampaniach e-mailowych. 

Przykład: Sklep z artykułami domowymi może stworzyć serię krótkich filmów, w których pokazuje, jak przygotować idealny romantyczny wieczór w domu, wykorzystując oferowane produkty, takie jak świeczki, poduszki dekoracyjne czy oświetlenie. 

Zadbanie o górę lejka sprzedażowego oznacza zwiększenie świadomości marki i produktów wśród potencjalnych klientów. Działania te powinny być skoncentrowane na przyciąganiu uwagi, budowaniu zainteresowania i ułatwianiu decyzji zakupowych, co jest kluczowe w okresie takim jak Walentynki. 


Kreatywne kampanie marketingowe na Walentynki

Kampanie walentynkowe w e-commerce to doskonała okazja do wykorzystania kreatywności i przyciągnięcia uwagi Twoich klientów. Poznaj zatem elementy skutecznej kampanii walentynkowej: 

 1. Emocjonalne Połączenie: kampania powinna budować emocjonalne relacje z odbiorcami, opowiadając historie, które rezonują z ich osobistymi doświadczeniami.

 2. Interaktywność: angażowanie klientów poprzez interaktywne elementy, takie jak konkursy, quizy czy gry.
 3. Wartość Dodana: oferowanie klientom czegoś więcej niż tylko produkt do zakupu, np. ekskluzywnych porad, inspiracji czy edukacyjnych treści.

 4. Spójność z Marką: kampania powinna być zgodna z wizerunkiem i wartościami marki, wzmacniając jej rozpoznawalność. 

Pamiętaj, że kluczowym elementem kreatywnej kampanii jest zrozumienie swojej grupy docelowej i dostosowanie pomysłów do ich oczekiwań i potrzeb. Skuteczna kampania wymaga głębokiego zrozumienia Twoich odbiorców, ponieważ pozwoli Ci to dostosować strategię działania. Dopasowanie treści, tonu komunikacji, kanałów dystrybucji i oferty do profilu grupy docelowej zwiększy Twoje szanse na osiągnięcie pozytywnych rezultatów marketingowych i sprzedażowych.

Case Studies Kampanii naszego klienta Glov przy współpracy z marką Your Kaya:

Tło kampanii: 

W 2023 roku nasz klient, marka Glov, znana z innowacyjnych kosmetycznych akcesoriów, nawiązała współpracę z marką Your Kaya, specjalizującą się w produktach higieny intymnej i wellness. Celem wspólnej kampanii walentynkowej było połączenie sił obu marek, aby zwiększyć zasięg, wymienić wartości i dotrzeć do nowych grup klientów. 

Koncept kampanii: 

Centralnym punktem kampanii było angażowanie użytkowników poprzez kreatywny konkurs. Użytkownicy musieli podpowiedzieć na proste pytanie konkursowe „Jak wyglądałby Twój idealny wieczór walentynkowy?”.  

Aby skutecznie zwiększyć zaangażowanie użytkowników w konkursie online, kluczowe jest zaprojektowanie zadania, które jest proste i łatwe do wykonania. Niska bariera wejścia do konkursu sprawia, że więcej osób jest skłonnych wziąć w nim udział. 

Po wypełnieniu formularza otrzymywali kod rabatowy -25% na produkty Glov oraz Your Kaya. Dodatkowo 10 osób z najciekawszymi odpowiedziami wygrało zestaw bestsellerów obu marek. 

Strona Docelowa 

W ramach naszej współpracy z Glov zaprojektowaliśmy dedykowaną stronę lądowania (Landing Page – LP) dla walentynkowej kampanii Glov & Your Kaya. Strona powstała z myślą o angażowaniu użytkowników oraz prezentacji konkursu i oferty specjalnej. 

Strona lądowania charakteryzuje się romantycznym i przyciągającym uwagę designem, który oddaje ducha Walentynek. Na stronie znajduje się wyraźnie wyeksponowane pytanie konkursowe oraz formularz, dzięki któremu uczestnicy mogą zgłaszać swoje odpowiedzi. Dodatkowo umieściliśmy tam sekcję z opisem procesu konkursu, a także wizualizacje bestsellerowych produktów od Glov i Your Kaya. Postawiliśmy na nowoczesny i przejrzysty design landing page’a, z kolorami i grafikami, które przywołują atmosferę miłości i świętowania. 

Kampania walentynkowa w e-commerce

Realizacja i promocja: 

W ramach realizacji i promocji wspólnej kampanii walentynkowej Glov i Your Kaya podjęły zdecydowane działania marketingowe, skupiając się na mediach społecznościowych oraz dedykowanych kampaniach reklamowych. 

Uruchomiliśmy dedykowane kampanie reklamowe w Meta Ads z dwoma głównymi celami. Pierwszym z nich było generowanie ruchu na dedykowaną stronę lądowania konkursu. Reklamy te były starannie zaprojektowane, aby przyciągnąć uwagę i skierować potencjalnych uczestników konkursu bezpośrednio na LP, gdzie mogli zapoznać się z detalami konkursu i wziąć w nim udział. 

Drugim celem kampanii w Meta Ads była konwersja. Przez precyzyjne wskazanie docelowej konwersji, jaką było wypełnienie formularza, algorytmy Meta Ads mogły zoptymalizować kampanię w taki sposób, aby dotrzeć do użytkowników najbardziej skłonnych do podjęcia tej konkretnej akcji. Wykorzystanie zaawansowanych funkcji algorytmów pozwoliło na efektywne wykorzystanie budżetu reklamowego i maksymalizację wyników kampanii. 

Korzyści ze współpracy dla Glov: 

Dla naszego klienta, Glov, współpraca ta przyniosła szereg korzyści. Wspólna kampania z Your Kaya umożliwiła dostęp do nowych grup klientów i zwiększyła świadomość marki wśród odbiorców Your Kaya. Wymiana baz klientów pozwoliła na rozszerzenie zasięgu marketingowego oraz wzmocnienie pozycji Glov na rynku kosmetycznym. 

Rezultaty kampanii: 

Kampania spotkała się z pozytywnym odbiorem i zaangażowaniem ze strony klientów, przynosząc wzrost sprzedaży i zwiększając lojalność wobec marek. Kod rabatowy skutecznie zachęcił uczestników do zakupów, a wygrane zestawy z bestsellerami pomogły w dalszym budowaniu pozytywnego wizerunku Glov. 

Wnioski: 

Kampania walentynkowa Glov & Your Kaya stanowi doskonały przykład skutecznej współpracy między markami. Pokazuje, jak strategiczne partnerstwo i kreatywne angażowanie klientów mogą przynieść obustronne korzyści, wzmacniając pozycje obu marek na rynku. Dla Glov było to także doskonałe wykorzystanie okazji do zwiększenia rozpoznawalności marki i budowania długotrwałych relacji z klientami. 

Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać potencjał Walentynek.

Sprawdź kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci stworzyć skuteczny Landing Page do kampanii walentynkowej w Twoim e-sklepie.

Klikając "Chcę checklistę" wyrażam zgodę na zapis do newslettera adcookie, który może zawierać informacje marketingowe, w tym wysyłkę treści freemium. Jednocześnie wyrażam zgodę na Politykę prywatności oraz Regulamin Newslettera.
Dominika Rozprzak

Autorka: Dominika Rozprzak

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.