Dowiedz się, jak poprawnie analizować dane w e-commerce [webinar] →

Jak opinie w internecie wspierają działania reklamowe - praktyczny poradnik krok po kroku

/

/

Jak opinie w internecie wspierają  działania reklamowe – poradnik praktyczny

Opinie klientów to potężne narzędzie w arsenale każdego sklepu internetowego. Działając jak społeczne dowody na skuteczność produktów lub usług, nie tylko budują zaufanie, ale również przekładają się na konkretne korzyści mierzalne w liczbach. Jak? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Na podstawie badań wewnętrznych w adcookie wiemy że:

 1. Strony internetowe wyposażone w opinie klientów, które wykorzystują opinie potwierdzone zakupem w swoich działaniach reklamowych, mogą zanotować nawet o 400% więcej wyświetleń w porównaniu do tych, które ich nie posiadają. 
 2. Ponad 90% klientów przyznaje, że opinie klientów mają kluczowe znaczenie dla ich decyzji zakupowych. Wzrost zaufania klientów oznacza zwiększoną skłonność do dokonywania zakupów oraz częstsze powroty do sklepu.
 3. Badania pokazują, że sklepy internetowe wyposażone w opinie klientów mogą zanotować nawet 270% wyższy współczynnik konwersji w porównaniu do tych, które ich nie posiadają. Pozytywne opinie sprawiają, że potencjalni klienci są bardziej skłonni do podjęcia decyzji zakupowej.

Mając na uwadze te liczby, nie ma wątpliwości, że wykorzystanie opinii klientów w swoich działaniach reklamowych może przynieść realne korzyści dla Twojego sklepu internetowego. Omówmy zatem, jak dokładnie zbierać opinie zgodnie z prawem, gdzie i w jaki sposób wykorzystać je w reklamie oraz jak wdrożyć je w praktyce.

Dlaczego opinie są ważne i jak je skutecznie zbierać?

Opinie klientów mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe. Klienci ufają opiniom innych klientów nawet bardziej niż tradycyjnym reklamom. Opinie dodają wiarygodności Twojemu sklepowi internetowemu, pomagając potencjalnym klientom poczuć się pewniej podczas dokonywania zakupu. Jak zatem zbierać je skutecznie? 

Wdrażając proces zbierania opinii klientów, zwróć uwagę na kwestie prawne, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami, w tym dyrektywą Omnibus. Dbałość o ochronę danych osobowych klientów nie tylko chroni Twoją firmę przed konsekwencjami prawno-finansowymi, ale także buduje zaufanie i lojalność klientów.

Dlatego zacznij od kilku kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

 • Upewnij się, że masz zgodę klienta na zbieranie i przetwarzanie jego danych osobowych w celu pozyskania opinii. Zgodnie z dyrektywą Omnibus, zgoda musi być udzielona dobrowolnie, jasno i wyraźnie.
 • Zapewnij klientom prawo do usunięcia swoich danych osobowych z systemu po zakończeniu transakcji lub po wystawieniu opinii. Działając zgodnie z dyrektywą Omnibus, musisz umożliwić klientom łatwe usuwanie swoich danych.
 • Zapewnij odpowiednie środki bezpieczeństwa danych, aby chronić informacje osobowe klientów przed nieuprawnionym dostępem, utratą lub kradzieżą. Jesteś odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony danych.
 • Informuj klientów w jasny i zrozumiały sposób o celach zbierania ich opinii, sposobach przetwarzania danych osobowych oraz ich prawach w zakresie ochrony danych. Musisz zapewnić przejrzyste informacje na temat polityki prywatności i przetwarzania danych.
 • Przechowuj dane osobowe klientów tylko przez okres niezbędny do realizacji celów, dla których zostały zebrane. Nie możesz przechowywać danych dłużej, niż jest to konieczne do wykonania umowy lub spełnienia innych przepisów prawnych.
 • Zapewnij klientom pełne spektrum praw związanych z ochroną danych osobowych, w tym prawo do dostępu, poprawiania, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia danych. Musisz umożliwić klientom korzystanie z tych praw w sposób łatwy i dostępny.

Rozpocznij zbieranie opinii od klientów już teraz!

Zbieranie opinii od klientów to nie tylko sposobność do zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań, ale także kluczowy element budowania zaufania i lojalności wobec Twojej marki. Ale jak zacząć ten proces? Omówmy kroki, które powinieneś podjąć, aby skonfigurować narzędzia do zbierania opinii, przemyśleć proces zbierania i wyświetlania opinii oraz rozpocząć działania w celu pozyskania cennych opinii od klientów.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego narzędzia i zrozumienie procesu zbierania opinii jest kluczowe dla skuteczności tej strategii.

 

Na potrzeby tego artykułu, jako przykładowe narzędzie do zbierania i zarządzania opiniami skorzystamy z najpopularniejszego narzędzia w Polsce – TrustMate, z którego korzystają największe sklepy internetowe.

Jak zacząć zbierać opinie?

1) Zarejestruj się w TrustMate i skonfiguruj swoje konto.
2) Skonfiguruj automatyczne zaproszenia z prośbą o ocenę firmy oraz produktu po zakończeniu transakcji.
3) Dostosuj szablony e-maili, aby były zgodne z wizerunkiem Twojej marki.
4) Monitoruj wyniki i reaguj na opinie klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Sklep z branży odzieżowej po wdrożeniu narzędzia za zarządzania opiniami w internecie zanotował wzrost liczby opinii o 150% w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Pozytywne opinie pomogły zwiększyć zaufanie klientów, co przekładało się na wzrost sprzedaży.

Zaproszenie po zakupie:

1) Po dokonaniu transakcji, wyślij klientowi zaproszenie z prośbą o pozostawienie opinii na temat zakupionego produktu lub usługi.
2) Upewnij się, że treść e-maila jest przyjazna i zachęcająca do udzielenia opinii.

Zaawansowane systemy do zarządzania opiniami pozwalają na wysyłanie zaproszeń do wystawienia opinii wieloma kanałami, takimi jak e-mail, SMS, kody QR czy powiadomienia push. Z danych TrustMate wynika, że pomimo tego najskuteczniejszą formą wysyłania zaproszeń jest cały czas wiadomość e-mail. Nie zmienia to faktu, że w przypadku posiadania własnej aplikacji lub sklepów stacjonarnych, warto jest wesprzeć działania dodatkowymi ścieżkami.

Możesz bez problemu wysyłać do klientów wiadomości z poziomu narzędzia do zarządzania opiniami w internecie, tworząc personalizowane e-maile po zakupie, w których prosisz klientów o ocenę produktów. Dzięki temu skutecznie zachęcasz ich do udziału w procesie oceniania Twojej firmy.

Treść opinii:

Samo posiadanie dużej ilości opinii zwiększy współczynnik konwersji w sklepie internetowym, jednak tak naprawdę największe efekty przyniesie sama ich treść. Zadbaj o to, by jak najbardziej zachęcić użytkownika do podzielenia się swoimi odczuciami co do danego produktu lub usługi.

Najpopularniejsza treść “wszystko ok, polecam” nie będzie zbyt przekonująca dla kolejnych klientów, dlatego też w Twoim interesie leży to, by konsument pozostawił swój komentarz w jak najpełniejszej i jakościowej formie.

Przykładowo TrustMate jako jedyny tego typu SaaS na świecie stworzył w tym celu system podpowiedzi, który wyświetlając proponowane zdania, pozwala na stworzenie długiej i treściwej opinii w kilkanaście sekund. Skutkuje to dużą ilością jakościowych opinii, które dodatkowo pozycjonują sklep i produkty w organicznych wynikach wyszukiwania. 

Wyświetlanie opinii:

Prezentowanie opinii klientów na Twojej stronie internetowej jest doskonałym sposobem budowania zaufania i przekonania potencjalnych klientów o jakości Twoich produktów lub usług.  Prócz długości i jakości samej treści, ważnym aspektem jest jak najlepsze zaprezentowanie opinii, w czym na pewno pomogą zdjęcia produktu.

Wyświetlanie opinii

Po raz kolejny ważnym aspektem przy wyborze narzędzia do zarządzania opiniami będzie sposób wyświetlania opinii. Wspominany TrustMate pozwala na wyświetlanie opinii w kilkudziesięciu różnych, konfigurowalnych i personalizowanych widgetach, które dodatkowo posiadają mnóstwo przydatnych funkcjonalności.

Jako przykład warto spojrzeć na wykorzystanie sondaży produktowych w sklepie znanej sieci obuwniczej. Klienci podczas procesu wystawiania opinii otrzymują możliwość podzielenia się swoimi odczuciami co do cech danego produktu. W tym przypadku jest to szerokość i zgodność z rozmiarem buta. Zebrane informacje wyświetlane są ponad opiniami na karcie produktu, dzięki czemu dajemy klientowi możliwość upewnienia się w decyzji zakupowej oraz zmniejszenia ilości zwrotów.

Opinie w internecie

Wyświetlanie gwiazdek w reklamie Google

Reklamy Google Ads stanowią kluczowy element strategii marketingowej wielu firm działających online. Dzięki nim dotrzesz do klientów w momencie, gdy poszukują konkretnych produktów lub usług. Jednakże, aby maksymalnie wykorzystać potencjał płatnych reklam, wprowadź dodatkowy element, którym są opinie klientów. 

Przyjrzyjmy się zatem, jak wykorzystać gwiazdki ocen w reklamach Google Ads, aby zwiększyć ich skuteczność i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Google Ads – definicja

Google Ads (znane wcześniej jako Google AdWords) to platforma reklamowa umożliwiająca tworzenie kampanii reklamowych, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google oraz na stronach partnerskich, takich jak YouTube czy Onet. Dzięki Google Ads można dotrzeć do osób zainteresowanych konkretnymi produktami lub usługami w danym momencie.

Zalety dodawania gwiazdek w Google Ads

Dodanie gwiazdek ocen do reklam Google Ads może znacząco zwiększyć ich skuteczność. Gwiazdki to rodzaj rozszerzeń Rich Snippets, które poprawiają wiarygodność serwisu i budują zaufanie potencjalnych klientów. Przedstawmy zalety wykorzystania ocen w płatnych kampaniach reklamowych.

 • Marka godna zaufania. Opinie o firmie widoczne w reklamach Google Ads działają jak Społeczny Dowód Słuszności, wzmacniając pierwsze pozytywne wrażenie użytkownika i prezentując Twoją markę jako godną zaufania. Widok gwiazdek od innych użytkowników potwierdza, że Twoja firma cieszy się pozytywnymi opiniami, co buduje zaufanie jeszcze przed kliknięciem w reklamę.
 • Google zaleca wykorzystanie mocy opinii klientów w reklamach Google Ads, co sprawia, że prezentacja ocen staje się nie tylko korzyścią, ale wręcz poleceniem od samej wyszukiwarki. Dodatkowo, reklamy z gwiazdkami zajmują większą przestrzeń na stronie wyników wyszukiwania, co zwiększa ich widoczność i skuteczność.
 • Wyświetlanie ocen sprzedawcy w reklamach Google Ads nie jest zarezerwowane tylko dla tych, którzy są „sprytni”. Jest to prosty zabieg, który można zastosować w swoich kampaniach, przynosząc pożądane efekty. Wystarczy dostosować się do kilku zasad, aby reklamy z gwiazdkami były skuteczne.

Zasady wyświetlania gwiazdek w Google Ads

Aby oceny sprzedawcy mogły być wyświetlane w reklamach Google Ads, należy przestrzegać kilku zasad:

 1. Zdobądź minimalne dane kwalifikujące, czyli zbierz co najmniej 100 niepowtarzalnych recenzji w ciągu roku i zapewnij, że łączna ocena Twojej firmy wynosi minimum 3,5 gwiazdki.
 2. Domena widocznego adresu URL reklamy musi być zgodna z domeną, do której przypisane są oceny.
 3. Wybierz prawidłowy typ kampanii. Gwiazdki ocen, jako rozszerzenia reklam, mogą być pokazywane w kampaniach w sieci wyszukiwania w Google Ads. Jest to najczęstsze miejsce, gdzie widzimy gwiazdki obok reklam tekstowych. Oprócz kampanii w sieci wyszukiwania gwiazdki mogą być także wyświetlane w reklamach produktowych w Performance Max, co może znacznie zwiększyć atrakcyjność Twoich produktów dla potencjalnych klientów. 


Pamiętaj jednak, że nie wszystkie typy kampanii i reklam mogą wyświetlać oceny sprzedawcy. Dlatego, jeśli chcesz wykorzystać gwiazdki w Twoich kampaniach, warto sprawdzić ich dostępność w danym typie kampanii i upewnić się, że spełniasz wymagania dotyczące zbierania i wyświetlania opinii.

Zasady wyświetlania gwiazdek w Google Ads

Dodanie gwiazdek ocen do reklam Google Ads może znacząco zwiększyć ich skuteczność i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Dzięki nim możesz budować zaufanie i poprawić widoczność swoich reklam, co przekłada się na wzrost konwersji i sprzedaży. Zadbaj o to, aby Twoje reklamy były bardziej atrakcyjne i skuteczne dzięki ocenom klientów.

Jak opinie klientów i gwiazdki w reklamach produktowych mogą obniżyć koszt kliknięcia (CPC) i zwiększyć zaangażowanie klientów?

Opinie klientów i oceny gwiazdkowe odgrywają kluczową rolę w Google Ads i wpływają na obniżenie kosztu kliknięcia (CPC). Przyczyniają się także do zwiększenia zaangażowania klientów. Dodatkowo rozbudowane opinie wspierają SEO i wpływają na organiczne pozycjonowanie oraz efektywność reklam PLA.

Poniżej znajdują się przykłady, które pochodzą z danych z kampanii realizowanych dla różnych marek.

Jak gwiazdki w reklamach obniżają koszty marketingowe

1. Gwiazdki ocen zwiększają wiarygodność reklam. Google bierze pod uwagę ranking, ilość opinii oraz popularność produktu przy ustalaniu kosztu kliknięcia. Wyższe oceny mogą prowadzić do niższego CPC, ponieważ Google preferuje reklamy, które są bardziej wiarygodne i mają większe szanse na kliknięcie. 

Przykładowe wyniki w kampaniach przed wdrożeniem opinii i 3 miesiące po wdrożeniu i uzbieraniu odpowiedniej ilości opinii: 

 • Produkt bez ocen: Średni CPC = 1,50 PLN
 • Produkt z oceną 4,5/5 gwiazdek i 100 opiniami: Średni CPC = 1,20 PLN
 • Obniżenie kosztu kliknięcia: 20%

2. Reklamy z gwiazdkami ocen wyróżniają się na tle konkurencji, co prowadzi do wyższego współczynnika klikalności (CTR). Wyższy CTR może sygnalizować Google, że reklama jest bardziej odpowiednia dla użytkowników, co może obniżyć koszt kliknięcia.

Przykładowe wyniki w kampaniach przed wdrożeniem opinii i 3 miesiące po wdrożeniu i uzbieraniu odpowiedniej ilości opinii: 

 • Produkt bez ocen: CTR = 1,5%
 • Produkt z oceną 4,5/5 gwiazdek i 100 opiniami: CTR = 2,5%
 • Zwiększenie CTR: 66%

3. Opinie innych klientów działają jako społeczny dowód słuszności, przekonując potencjalnych klientów do kliknięcia w reklamę. Zaufanie, jakie budują gwiazdki, zwiększa prawdopodobieństwo kliknięcia w reklamę i przejścia na stronę produktu.   Klienci są bardziej skłonni kliknąć w reklamy z wysokimi ocenami i dużą liczbą opinii, ponieważ postrzegają te produkty jako sprawdzone i popularne.

Przykładowe wyniki w kampaniach przed wdrożeniem opinii i 3 miesiące po wdrożeniu i uzbieraniu odpowiedniej ilości opinii: 

 • Produkt bez ocen: Liczba kliknięć miesięcznie = 500
 • Produkt z oceną 4,5/5 gwiazdek i 100 opiniami: Liczba kliknięć miesięcznie = 850
 • Zwiększenie liczby kliknięć: 70%

4. Rozbudowane opinie klientów dostarczają świeżej i unikalnej treści na stronie, co jest korzystne dla SEO. Opinie klientów mogą zwiększyć czas spędzony przez użytkowników na stronie, co jest pozytywnym sygnałem dla algorytmów Google. Dłuższy czas na stronie może prowadzić do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przykładowe wyniki w kampaniach przed wdrożeniem opinii i 6 miesięcy po wdrożeniu i uzbieraniu odpowiedniej ilości opinii, odpowiednim ulokowaniu ich przy produkcie oraz na stronie produktowej: 

 • Strona bez opinii: Średni czas na stronie = 1 minuta
 • Strona z rozbudowanymi opiniami: Średni czas na stronie = 2,5 minuty
 • Wzrost czasu na stronie: 150%

5. Lepsze organiczne pozycjonowanie witryny może mieć pozytywny wpływ na pozycję reklam. Wyższa jakość witryny oraz lepsze oceny i opinie mogą prowadzić do obniżenia kosztu kliknięcia w reklamach Google.

Przykłady wzrostów konwersji i przychodów dzięki wdrożeniu gwiazdek w opiniach

Na podstawie naszych działań, poniżej przedstawiamy przykładowe wzrosty konwersji i przychodów po wdrożeniu opinii i ocen w reklamach PLA dla różnych branż.

Branża: moda damska i dziecięca

 • Produkt bez ocen: współczynnik konwersji = 2,5%
 • Produkt z oceną 4,8/5 gwiazdek i 200 opiniami: współczynnik konwersji = 2,95%
 • Wzrost współczynnika konwersji: 18%
 • Wzrost przychodów: 20%

 

Branża: kosmetyki do pielęgnacji twarzy:

 • Produkt bez ocen: współczynnik konwersji = 1,8%
 • Produkt z oceną 4,6/5 gwiazdek i 120 opiniami: współczynnik konwersji = 2%
 • Wzrost współczynnika konwersji: 12%
 • Wzrost przychodów: 11%

 

Koszt narzędzia jest zazwyczaj niewielki w porównaniu do wzrostów przychodów, jakie można uzyskać dzięki lepszym ocenom i większemu zaangażowaniu klientów.

Średni koszt narzędzia do zarządzania opiniami:

 • 499 zł miesięcznie (max 2 000 zaproszeń)

Średni wzrost przychodów po wdrożeniu:

 • 50 000 zł miesięcznie (na podstawie powyższych przykładów)

 

Zwrot z inwestycji (ROI):

 • Koszt narzędzia: 500 zł miesięcznie
 • Średni wzrost przychodów: 50 000 zł miesięcznie
 • ROI: 10 000%

 

Oceny gwiazdkowe i opinie klientów w działaniach marketingowych mają znaczący wpływ na koszt kliknięcia (CPC), wskaźnik klikalności (CTR), pozycję reklam, oraz ogólne zaangażowanie klientów. Włączenie rozbudowanych opinii nie tylko wspiera SEO i poprawia organiczne pozycjonowanie, ale także prowadzi do lepszej efektywności reklam PLA, co z kolei obniża koszt kliknięcia i całej inwestycji w marketing w wyszukiwarkach.

Jak wykorzystać opinie w swoich działaniach promocyjnych?

Opinie klientów możesz wykorzystać w różnych działaniach promocyjnych, aby zwiększyć zaufanie i przekonać potencjalnych klientów do dokonania zakupu. 

 • Na stronie internetowej, co pozwoli na budowanie zaufania i przekonanie potencjalnych klientów do dokonania zakupu. Odpowiednie miejsca do umieszczenia opinii to:
 • Strona produktu/usługi, gdzie potencjalni klienci szukają dodatkowych informacji przed dokonaniem zakupu. Gwiazdki ocen oraz pozytywne komentarze będą stanowić społeczny dowód na jakość produktu lub usługi, co zwiększy prawdopodobieństwo zakupu.
 • Strona główna. Może to być slider z fragmentami pozytywnych komentarzy lub sekcja z ikonami gwiazdek ocen. To sprawi, że odwiedzający od razu zobaczą, że Twoja firma cieszy się pozytywnymi opiniami klientów.
 • Strona “O nas” lub “Nasz zespół”. To pokaże, że firma jest ceniona przez klientów i buduje pozytywny wizerunek marki.
 • Sekcja “Opinie klientów”. Może to być miejsce, gdzie klienci mogą przeczytać różnorodne opinie, co dodatkowo zwiększy ich zaufanie do Twojej firmy.
 • Rekomendacje na blogu lub case study. Możesz także opowiadać historie sukcesu klientów lub przypadki z ich udziałem, co dodatkowo pokaże wartość Twoich produktów lub usług.
 • Skorzystaj z narzędzi takich jak TrustMate, aby zintegrować widgety opinii na swojej stronie internetowej. Widgety mogą być umieszczone na każdej stronie, co umożliwia klientom łatwe znalezienie i przeglądanie opinii.

Ważne jest, aby opinie klientów były widoczne, łatwo dostępne i autentyczne. Im więcej informacji zweryfikowanych przez innych klientów, tym większe zaufanie budujesz wśród odwiedzających Twoją stronę. Dodatkowo, regularnie aktualizuj opinie i reaguj na nie, co pokazuje, że firma dba o swoich klientów i ich doświadczenia.

Opinie klientów mogą być skutecznym narzędziem w różnych rodzajach reklam, pomagając w zwiększeniu zaufania i konwersji. 

 • Reklamy Google Ads – rozszerzenia opinii sprzedawcy do reklam tekstowych pozwalające na wyświetlenie gwiazdek ocen obok Twoich reklam w wynikach wyszukiwania Google przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. Z kolei, opinie klientów w reklamach produktowych w Google Shopping zwiększą ich atrakcyjność w oczach klientów.
 • Reklamy na Facebooku i Instagramie mogą zawierać fragmenty pozytywnych opinii klientów lub zrzuty ekranu z komentarzami. Możesz również użyć rekomendacji klientów jako treści wideo lub grafik. TrustMate pozwala przykładowo generować gotowe grafiki z treścią wybranych opinii.
 • Reklamy e-mail marketingowe mogą zawierać fragmenty pozytywnych opinii klientów jako elementy treści w Twoich kampaniach e-mail marketingowych. Możesz umieścić zrzuty ekranu z komentarzami lub cytować opinie klientów, zachęcając do ponownego zakupu lub skorzystania z promocji.
 • Jeśli Twoje produkty są dostępne na stronach porównywania cen lub recenzji produktów, upewnij się, że Twoje pozytywne opinie są tam widoczne. To może być decydujący czynnik w wyborze Twojego produktu przez klienta.
 • Umieść reklamy w serwisach branżowych lub specjalistycznych, które zawierają pozytywne opinie klientów na temat Twojej firmy lub produktów. Rekomendacje klientów mogą być potężnym argumentem sprzedażowym dla potencjalnych klientów zainteresowanych Twoim produktem.

Ważne jest, aby opinie klientów były wykorzystywane w sposób atrakcyjny dla odbiorców. Używaj tylko realnych komentarzy i opinii, które są potwierdzone zakupem przez Twoich klientów. 

Opinie w kampaniach performance marketing

Jak wykorzystać opinie na różnych etapach ścieżki zakupowej?

Wykorzystanie opinii klientów w lejku zakupowym znacząco wpływa na decyzje klientów w różnych etapach procesu zakupowego.

ETAP BUDOWANIA ŚWIADOMOŚCI:

 • Możesz stworzyć kampanię reklamową wykorzystującą pozytywne opinie klientów jako treść reklamową. 
 • Możesz umieścić cytaty z recenzji w reklamach na platformach społecznościowych lub w kampaniach display’owych, aby zwiększyć świadomość marki.

ETAP BUDOWANIA ZAINTERESOWANIA:

 • Opracowane treści edukacyjne lub poradniki, które będą zawierały odniesienia do opinii klientów mogą opublikować artykuł na blogu firmowym, w którym przedstawisz konkretne przypadki sukcesu klientów lub recenzje produktów. Mogą one zostać podlinkowane na stronach konkretnych produktów.

ETAP ROZWAŻANIA ZAKUPU:

 • Udostępnij recenzje produktów na stronie produktu w formie wygodnej do przeglądania galerii lub karuzeli. Klienci będą mieli możliwość zapoznania się z różnymi opiniami i ocenami, co ułatwi im podjęcie decyzji zakupowej.
 • Stwórz sekcję “Historie sukcesu klientów” na swojej stronie internetowej, w której opublikujesz szczegółowe przypadki użycia produktów lub usług przez klientów, wraz z ich opinią na temat doświadczeń.

ETAP ZAKUPU:

 • Po dokonaniu zakupu, wyślij e-mail do klientów z prośbą o pozostawienie opinii na temat zakupionego produktu lub doświadczenia związane z obsługą klienta. Wyświetl opinie klientów na stronie płatności lub w potwierdzeniu zamówienia, aby utwierdzić klienta w przekonaniu, że dokonuje właściwego wyboru.

ETAP BUDOWANIA LOJALNOŚCI:

 • Regularnie aktualizuj swoje profile na portalach społecznościowych lub stronie internetowej o najnowsze opinie klientów. Możesz np. regularnie publikować “Opinię tygodnia” lub “Klienta miesiąca”, aby wyróżnić lojalnych klientów i ich opinie.
 • W ramach podziękowania, po wystawieniu opinii możesz obdarować klientów kodem zniżkowym lub przekierować na konkretny Landing Page z promocją.

DARMOWA CHECKLISTA

Proces zbierania opinii: 

 • Skonfiguruj narzędzie do zbierania opinii, np. TrustMate, i dostosuj je do wizerunku Twojej marki.
 • Wyślij klientom e-maile po zakupie z prośbą o pozostawienie opinii na temat zakupionego produktu lub usługi.
 • Upewnij się, że masz zgodę klienta na zbieranie i przetwarzanie jego danych osobowych w celu pozyskania opinii.
 • Zapewnij klientom prawo do usunięcia swoich danych osobowych z systemu.
 • Zapewnij odpowiednie środki bezpieczeństwa danych.
 • Informuj klientów jasno i zrozumiale o celach zbierania ich opinii oraz ich prawach związanych z ochroną danych.

 

Prezentacja opinii na stronie internetowej:

 • Umieść opinie na stronie produktu/usługi, na stronie głównej, stronie “O nas”, w blogu firmowym oraz w sekcji “Opinie klientów”.
 • Skorzystaj z narzędzi takich jak TrustMate, aby zintegrować widgety opinii na swojej stronie internetowej.
 • Wykorzystaj dodatkowe funkcjonalności systemów do zarządzania opiniami, tj. Sondaże produktowe, ankiety, moduł ekspertów, tłumaczenie opinii, Q&A.

 

Wykorzystanie opinii w reklamach:

 • Dodaj gwiazdki ocen do reklam Google Ads, zarówno w sieci wyszukiwania, jak i w reklamach produktowych w Performance Max.
 • Wykorzystaj opinie klientów w reklamach na Facebooku, Instagramie, e-mail marketingowych oraz na stronach porównywania cen lub recenzji produktów.
 • Upewnij się, że opinie są realne, potwierdzone zakupem, i atrakcyjne dla odbiorców.

 

Wykorzystanie opinii na różnych etapach ścieżki zakupowej:

 • W fazie świadomości wykorzystaj opinie w kampaniach reklamowych, konkursach, akcjach promocyjnych oraz na stronie głównej.
 • W fazie zainteresowania opracuj treści edukacyjne, poradniki oraz case study zawierające odniesienia do opinii klientów.
 • W fazie rozważania udostępnij opinie na stronie produktu/usługi oraz w sekcji “Historie sukcesu klientów”.
 • W fazie zakupu wyślij e-maile z prośbą o pozostawienie opinii oraz wyświetl opinie na stronie płatności.
 • W fazie lojalności regularnie aktualizuj profile na portalach społecznościowych oraz stronie internetowej o najnowsze opinie klientów.

 

Wykorzystując powyższą checklistę, będziesz w stanie skutecznie wykorzystać opinie klientów w swoich działaniach promocyjnych, budując zaufanie i lojalność wobec Twojej marki.

Buduj zaufanie klientów!

Opinie klientów to niezwykle skuteczne narzędzie w budowaniu zaufania i przekonywaniu potencjalnych klientów do dokonania zakupu.

W tym praktycznym poradniku krok po kroku omówiliśmy, jak skutecznie zbierać opinie, gdzie i jak je wykorzystać w reklamach oraz na różnych etapach ścieżki zakupowej. Warto zrozumieć, że autentyczne opinie klientów nie tylko budują wiarygodność Twojej marki, ale również mogą znacząco zwiększyć konwersję i sprzedaż. Pamiętaj więc o regularnym zbieraniu opinii, ich prezentacji na stronie internetowej oraz wykorzystaniu w reklamach, aby skutecznie przyciągać uwagę klientów i budować trwałe relacje z nimi.

Zastosowanie się do omawianych wskazówek pozwoli Ci efektywnie wykorzystać potencjał opinii klientów i osiągnąć sukces w działaniach promocyjnych Twojego biznes.

Alina Lysychkina

Autorka: Alina Lysychkina

Umów darmową
godzinną konsultację

Zobacz podobne wpisy na
blogu:

Scrolluj w bok

Employer branding — czyli dlaczego najlepszym wabikiem na nowego pracownika, jest ten, którego już zatrudniasz

Jak zaplanować proces onboardingu, żeby oszczędzić stresu pracownikowi i pracodawcy, i dlaczego zacząć jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Zobacz podobne
wpisy na blogu:

Scrolluj w bok

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.

Umów darmową konsultację

Skorzystaj z wiedzy naszego zespołu i sprawdź jak możemy pomóc Twojej marce!

Wysyłając wiadomość akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach kontaktowych, jak również w celach wynikających z treści zapytania.